Много важно е, че в днешния ден – 8 декември, в който Католическата църква празнува непорочното зачатие на Света Богородица, вече е осветен олтарът на катедралата и е извършена първата литургия, отбеляза той.
Монсеньор Пройков разказа, че церемонията снощи е била много прецизно организирана и с голяма тържественост, но в последния момент са се наложили промени заради времето. Първоначално церемонията трябваше да бъде на открито и всички да бъдат свидетели как епископът, подобно на традицията, която има и в Православната църква, три пъти чука на главните врати, призовава да се отворят и най-накрая с натиск влиза вътре. Това се осъществи, но всички поканени, включително и височайшите гости, бяхме вече в катедралата, защото вън духаше силен вятър, казаха със скорост от 80 км/час, и валеше дъжд, посочи българският епископ.
Изключително трогателен момент беше, когато от страничните входове на „Нотр Дам“ влязоха пожарникарите, както и хората, които са участвали във възстановяването на катедралата, и аплодисментите продължиха повече от пет минути. Те стояха и приемаха в мълчание признанието на тези, които виждаха катедралата след пет години в своя най-първичен блясък, разказа монсеньор Пройков.
Той посочи, че е бил в катедралата преди години и е служил в нея, но преди била доста мрачна, заради наслоеното във вековете от дима на свещите. А сега всичко е в блестяща белота или по-скоро в бяло, синкаво, сиво и витражите са възстановени напълно, отбеляза българският епископ.
След службата с президента Румен Радев успяхме за момент да се видим и да се поздравим, разказа монсеньор Христо Пройков. Той посочи, че като излезли навън, катедралата била осветена и я описа: "Голям блясък и една сияеща белота, която се излъчва от нея - така, както никой досега не я е виждал".
Българският епископ обясни, че идеята снощи е била да се отворят вратите, да се влезе в храма и "да се събуди органът", който е бил пострадал от пожара, а в следващите дни до края на идващата седмица ще бъдат внасяни различни реликви, които ще бъдат осветени. Там се пази един трън от венеца на Иисус Христос, който ще бъде върнат в петък, разказа монсеньор Пройков.
Той посочи, че всичко, което катедралата е притежавала преди пожара, е възстановено, както е било. По-модерен е олтарът, който прилича на долната част на капка вода, както и тронът на епископа, който е в същия стил.
Дори дървото, от което е бил направен покривът, е същото, отбеляза българският епископ. Той посочи, че покривът отново е залят с олово, за да бъде стабилен и здрав и да продължи с векове напред, но с устройства, които могат да следят за опасност. Включително стрелата с петела на върха, която при пожара се пречупва на две и пада, е възстановена такава, каквато е била, допълни монсеньорът.
Запазила се е статуята на Света Богородица, характерна за „Нотр Дам“, която сега е намерила своето място. Кръстът, който е като централна фигура над олтара и който при пожара по някакво изключително чудотворно стечение на обстоятелствата не е пострадал, и той е на своето място, каза епископ Пройков.
Има много неща, които са успели да се запазят, от една страна по един чуден начин, от друга страна – с действията и работата на тези над 2000 души работници, които в продължение на пет години успяха да възвърнат първоначалната красота и блясък на „Нотр Дам“, заяви той.
Според монсеньор Пройков възкръсването на катедралата „Нотр Дам“ след пожара е символ за присъствието на Бог между нас. „Нотр Дам“ е катедралата на цялото човечество под покровителството на Света Богородица, отбеляза той.