Бялата халва от Борово вече е част от живите човешки съкровища

Варенето на бяла халва за Сирни заговезни в Борово вече е част от Националната представителна листа „Живи човешки съкровища“. Номинацията беше издигната от читалище „Искра 1898“ с председател Мариана Минева и секретар Атанаска Иванова. Това бе и кандидатурата, която спечели областния етап на селекцията. 
На церемония в Министерството на културата зам.-министърът Калин Вельов връчи на читалище „Искра 1898“ удостоверение за вписване в представителната листа на нематериалното ни културно наследство. 
Документът се присъжда в сферата на социалните обичаи, обреди и празнични събития, като групов носител на наградата е групата за автентичен фолклор към културната институция. 
„Този занаят, знанията и уменията на традиционното сладко изкушение бяла халва е на път да изчезне и да се забрави. Традицията е спряла да се предава от поколение на поколение. В семействата, където е запазена, се предава на дъщери, снахи и внуци повече като атракция за младите или за припомняне на миналото и запазване на вярването, че домашното е по-вкусно и в къщата ще има здраве и благодат“, споделят от читалището в Борово
В бившето село Горазд, днес част от град Борово, от край време се вари бяла халва за Сирни Заговезни. Селото е създадено около 1880 година от пет семейства овчари от Беленско. Необходимите продукти за приготвяне на халвата са около 250 мл. отвара от билката чувен, 2 кг. захар, 1 чаша вода, половин супена лъжица лимонтузу, както и около 400 гр. орехи.