Експозицията се организира по инициатива на Регионалния академичен център на Българската академия на науките (БАН) в Плевен, в рамките на тържествените чествания на 50-та годишнина от основаването на университета и в навечерието на тържественото отбелязване на 147 години от Освобождението на Плевен.
„Представените гравюри носят неподправената атмосфера на преживените събития и разказват за войната от обявяването й и формирането на Българското опълчение до мирните преговори в Сан Стефано. Гравюрите са от юбилейни албуми, книги, вестници и списания, запазени в БАН. Използвани са и материали, предоставени от Румънската академия на науките“, отбеляза Дукова.
Откриването на изложбата е съпътствано от лектория на тема: „Плевен – гордиевият възел на войната. 147 години от Освобождението.“ Лекцията ще фокусира вниманието върху мястото на Плевен в хода на Руско-турската война 1877 – 1878. Акцент ще бъде поставен върху медицинското обслужване и участието на светилата на руската медицина във войната. Лектор ще бъде д-р Галин Димитров, специалист в Туристически информационен център – Плевен и председател на секция „Военна история“ към плевенския клон на Съюза на учените в България.
Изложбата може да бъде разгледана до 23 декември, входът е свободен.
Припомняме, че от утре започват събитията, посветени на честването на 147 години от Освобождението на Плевен. В Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“ ще бъде открита изложбата „Блокада и последен бой за Плевен 10 декември 1877 г.“ Тя е съпътствана от 12 художествени произведения от колекциите на музея, изложени във фоайето на Панорамата. Традиционният паметен ритуал по повод Освобождението на града ще се състои на 10 декември на площад „Възраждане“ пред Параклис-мавзолей „Св. Георги Победоносец“.