България имаше свой щанд, подреден и декориран от екипа на Посолството на България в Румъния, от Българско неделно училище "Йордан Йовков" в Букурещ и от представители на българската общност, сред които асоциация "Български извори".
И тази година най-голям интерес предизвикаха розовото масло и козметичните продукти с роза. Семейство от Китай дойде да си купи още в първите часове след откриването на базара, забеляза БТА.
На особен интерес се радваха и домашно приготвените солени и сладки баници, домашната лютеница. Посетителите имаха възможност да опитат и мекички, таратор, туршия, българското сирене и вино. Хора от всички краища на света разгледаха и винена карта на Североизточна България и научиха повече за нашите винарски изби.
В рамките на събитието страната ни бе представена също в така наречения парад на знамената, където се включи с още над 10 държави, сред които Албания, Бразилия, Великобритания, Гърция, Еквадор, Индия, Мексико, Република Молдова, Румъния, САЩ и др.
Участници от всички държави показаха таланта си на сцената на събитието. Бурни аплодисменти получи България след изпълненията на танцьорите от фолклорна група “Кукери” от Русе с хореограф Цецко Колев.
“Това е първата частна фолклорна група в България, създаден през 1982 г. и позната в над 35 страни по света”, разказаха организаторите на публиката.
Посетителите на Коледния благотворителен базар в Букурещ имаха възможност да си купят дървени свирки от Перу, ръчно изработени шалове от Колумбия, грузинско вино, белгийски шоколад, палестински шалове, свещи с мидени черупки от Венецуела, бижута от Африка, Индия и Иран. Те можеха да видят отблизо как се правят кубински пури и се рисуват йероглифи, както и да опитат хамбургери на щанда на САЩ, вурстчета на щанда на Германия, мъфини с глазура на щанда на Великобритания, кафе на джезве на щанда на Турция, орехов сладкиш Каридопита на щанда на Гърция.
На много от щандовете, включително на българския, се предлагаха и ръчно изработени декорации за празниците като елхи, ботуши, венци и др.
Най-голямата атракция за децата беше огромна плюшена панда, която се снимаше и танцуваше с тях.