Перспективите за присъединяване на Западните Балкани към ЕС бяха обсъдени по време на конференция, организирана от фондация "Нова посока"

Перспективите за присъединяване на Западните Балкани към ЕС бяха обсъдени по време на седмото издание на Конференцията „Западни Балкани“, организирана от фондация „Нова посока“ в НДК. Срещата събира представители на европейски институции, национални органи, академични среди, неправителствени организации, като целта е да оценят текущото състояние на процеса по присъединяване към ЕС на страните от Западните Балкани. Ангел Джамбазки, заместник-председател на фондация „Нова посока“ и Ивайло Вълчев, евродепутат от групата на Европейски консерватори и реформисти, откриха конференцията.
Ивайло Вълчев заяви, че е изключително щастлив, че в нашата страна се провежда подобен форум, който е платформа за обмяна на виждания. Западните Балкани са все повече в центъра на погледа на Европа. За мен ще бъде много важно да чуя кой какво мисли в тази посока, тъй като освен че съм член  на ЕП, в момента съм член на делегацията за Република Северна Македония и ще бъда докладчик в сянка за Косово и Република Северна Македония, посочи той. 
Ангел Джамбазки заяви, че страните от Западните Балкани политически, исторически, географски принадлежат към Европа и в общ интерес е на всички нас българите – Албания, Косово, Р Северна Македония, един ден да бъдат част от ЕС. Това е категорично и без съмнение наш общ геополитически интерес. Този път не е без проблем и не е безоблачен. Има редица критерии, като например Копенхагенските, които ясно казват какъв трябва да бъде пътя  на всяка една държава, която иска да бъде кандидатстващ член, след което да се присъедини към европейското семейство, посочи Джамбазки. 
Мачей Тибурски, вицепрезидент на Варшавския институт, посочи, че в момента процесът на разширяване на ЕС е на кръстопът. Молдова, Украйна Грузия също искат да станат част от ЕС, отбеляза той, а Западните Балкани са много важен регион в цяла Европа от гледна точка на геополитиката. Полша е за разширяване на ЕС. Като цяло процесът на разширяване години наред не е равномерен, посочи Тибурски. Кандидатите трябва да проведат реформите, за да могат да се интегрират колкото се може по-бързо. Освен вътрешните реформи, трябва да има икономическо желание за трансформация, посочи той. На Балканите има много голям потенциал за това, каза той. Войната в Украйна дава енергия за промяна на някои от критериите за присъединяване в положителна насока. Присъединяването на Западните Балкани – ще намали геополитическото напрежение, ще доведе до икономически растеж, нови пазари, нови търговски пътища. ЕС ще затвърди своите ценности и ще има много повече възможности в региона. Западните Балкани са заобиколени от държави членки, членки на Съюза, каза Тибурски. 
Ричард Чарнецки, член на Европейския парламент, посочи, че забавянето на членството на Албания, Сърбия и е може би най-добрият подарък за Русия. Може да очакваме разширяването на влиянието на Москва в този важен регион, коментира той. Според евродепутата проблемът е, че ЕС е решил да сложи в една и съща тенджера страните от Западните Балкани и държави като Молдова, Грузия и Украйна, където има окупирани територии. По думите му именно това, че са в една и съща група с държавите от Западните Балкани и държавите от Източното партньорство е проблем за страните от Западните Балкани. Ние не искаме такава ситуация, при която проблемите с договарянето на Молдова и Грузия да станат причина или извинение за провал с преговорите с държавите от Западните Балкани . 
Тошко Йорданов, председател на парламентарната група на „Има такъв народ“, подчерта ролята на историческите условия за развитието на региона. Той коментира започването на преговорите за членство на Р Северна Македония като изтъкна, че самото присъединяване и започване на преговорите за членство е било по политически причини. Те не бяха готови. РСМ не беше готова за започване на преговорите, самото подписване на преговорната рамка дойде по политически причини заради войната в Украйна, посочи Йорданов. Изтъкна, че като част от управлението на България тогава знае какви разговори е водил с представителите на ЕС. Мотивацията им не беше разширяване на ЕС, мотивацията им беше игра на шах с Русия, добави той. Докато се гледа на този регион като на пешки, които трябва да бъдат в някаква геополитическа игра, първо ние не можем да се оправим нещата помежду си и второ  присъединяването на Западните Балкани все повече се отдалечава, посочи Йорданов. 
Той коментира още, че при различията, които имаме страните от региона и неразбирането от страна на западните ни партньори на проблема тук, този процес става все по-далечен, коментира депутатът. 
Специален участник в конференцията е бившият докладчик за България в ЕП Джефри ван Орден, който посочи, че страните от Западните Балкани и нациите в Европа споделят общи ценности и са направили много за света, за глобалния просперитет и креативност.