Планетариумът в Стара Загора разширява обхвата си с научен център по космическа физика и астрофизика за ученици

Конкретен план за обзавеждането и оборудването на STEM (Science, Technology, Engineering, Math) център за космически изследвания към Планетариума на Център за подкрепа за личностно развитие - Астрономическа обсерватория „Юрий Гагарин“ (ЦПЛР) бе обсъден по време на работна среща в сградата на Община Стара Загора. Това съобщиха от пресцентъра на институцията. Идеята за създаването на детски научен център по космическа физика и астрофизика към Планетариума е на кмета на града Живко Тодоров.
Сред участниците в работната среща бяха д-р Алексей Стоев, директор на ЦПЛР, Антон Тонев, заместник-председател на Общинския съвет в Стара Загора, Станимира Димитрова, началник на отдел „Образование и младежки дейности“ в Община Стара Загора, както и представители на дарителския кръг, уточняват от пресцентъра.
Проектът носи името  „Звезден ум“ и ще се реализира от Община Стара Загора и неправителствени организации в града - Обществен дарителски фонд - Стара Загора, Търговско-промишлена палата - Стара Загора, Агенцията за регионално икономическо развитие, Ротари клуб - Стара Загора - Берое, Ротари клуб - Стара Загора, Граждански клуб ЛИПА, Лайънс клуб – Тракия, Лайънс клуб - Стара Загора, Лайънс клуб - Августа,  Инър Уийл клуб Стара Загора – Берое, Зонта клуб и Творчески колектив „На улицата“.
Основната цел на проекта е да бъдат създадени три STEM кабинета, в които да се извършва обучение по физика и астрономия, свързано със съвременните космически науки и технологии. Те ще бъдат от полза за ученици от 8 до 12 клас и ще им осигурят уникална възможност за изучаване на теорията и практиката на космическите науки, роботиката за космически цели и физиката на околоземния Космос и Слънчевата система, посочват още от Общината.
Планът включва оборудването на кабинетите с интерактивни дъски, образователни роботи, лаборатории по космическа физика, учебни модели на космически апарати и други иновации, оборудване за провеждане на практически занимания по космически науки и роботика. Така учениците ще бъдат вдъхновени да изберат кариера в областта на науката и технологиите, като получат достъп до съвременни технологии и иновации, съобщават от институцията.
Заместник-кметът на Стара Загора Надежда Чакърова подчерта важността на създаването на иновативните образователни пространства, които не само да вдъхновяват учениците, но и да повишават интереса им към космическите науки и технологии. Проектът е и естествено продължение на дейността на Планетариума, който вече се радва на голям интерес не само сред гражданите на Стара Загора. Един от основните мотиви за изграждането на STEM кабинетите е нуждата от пространство, в което учениците да получават както теоретични знания, така и да провеждат практически дейности на високо технологично ниво, каза Чакърова, цитирана от пресцентъра.
Алексей Стоев благодари на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров за развитието на Планетариума през последните години и на всички партньори за активното участие и подкрепа на бъдещия проект. Той изрази увереност, че с обединените усилия на всички участници ще бъде създаден иновативен космически образователен център. Целта е да превърнем нашата обсерватория в истински звезден дом на младежта“, обобщи директорът на Планетариума.
Необходимите средства за оборудване на кабинетите ще бъдат разпределени за интерактивни дъски и специализирани мултимедийни устройства, роботи, 3D принтери и обучителни комплекти за практически занимания, лабораторни материали по космическа физика и астрофизика, както и учебни материали и модели за практически занимания в областта на космическите технологии. Финансирането ще бъде осигурено от Община Стара Загора, неправителствени организации, бизнес партньори и частни дарители, уточниха от Общината.
БТА припомня, че преди година планетариумът в Стара загора бе изцяло обновен, след пожар, изпепелил го през 1994 г.