Д-р Илко Георгиев: Ендовенозната лазерна аблация е нов златен стандарт за лекуване на разширени вени

Д-р Илко Георгиев е специалист по съдова хирургия в Русе с над 8 години медицински опит. След като се дипломира през 2016 г. в Медицинския факултет на Тракийски университет в Стара Загора, той специализира съдова хирургия в УМБАЛ „Медика Русе“. Специалност придобива през 2021 г. Д-р Георгиев е част от екипа на отделението по съдова хирургия на Университетската болница и Медицински център „Медика Експерт“. Интересите му са в областта на ендоваскуларното и минимално инвазивното лечение на артериални и венозни заболявания.

- Д-р Георгиев, какво ще посъветвате пациентите с разширени вени на долните крайници през зимните месеци?
- Зимните месеци са най-подходящият период за лечение на пациенти с варикозно разширени вени по долните крайници или така наречената хронична венозна болест. Това е едно прогресиращо заболяване на вените, което води до тяхното разширяване, извиване и удължаване. Основните причини за поява и развитие на хроничната венозна болест са наследственост, затлъстяване, бременност и продължително стоене в изправено или седнало положение. По-често са засегнати жените, като честотата в България е над 50 процента. Зимата е много подходящ сезон за спазване на медицинските предписания, важни за възстановяване на пациентите. В студеното време е много по-лесно да се носят ластични чорапи, отколкото в жегата, избягва се неблагоприятното общо влияние на горещините върху организма и допълнителното разширяване на повърхностните вени под въздействието на околната температура.
- Какви са най-честите оплаквания при пациентите с хронична венозна болест?
- Оплакванията по долните крайници, които водят пациентите на преглед при съдов хирург, са парене, тежест, болка, оток, крампи, сърбеж и усещането за неспокойни крака. Често венозната недостатъчност протича и с промяна в цвета на кожата, основно по подбедриците. Ежедневно ни посещават и
пациенти, които се притесняват от появата на тромб във вените по долните крайници, без да имат оплаквания
При всички пациенти се извършва доплер ехография, с която поставяме и диагнозата хронична венозна болест. Невинаги варикозно разширените вени могат да се видят с просто око.
- Какво е лечението при пациенти с варикозно разширени вени по долните крайници?
- Лечението при тези пациенти е консервативно -   чрез компресивна терапия и венотонични медикаменти, хирургично, с ендовенозна лазерна аблация или склеротерапия. Горд съм, че от тази година в УМБАЛ „Медика Русе“ предлагаме на пациентите си най-съвременното лечение на варикозно разширени вени по долните крайници - чрез ендовенозна лазерна аблация с дължина на вълната от 1940 нанометра.
- Какво представлява тази процедура? 
- Ендовенозната лазерна аблация е нов златен стандарт за лекуване на варикозно разширени вени.
Методът е минимално инвазивен, което означава, че няма хирургически разрези и белези
Извършва се под ехографски контрол в амбулаторни условия, без необходимост от болничен престой. Пациентите се възстановяват бързо, като се връщат на работа и към нормалния си начин на живот още на следващия ден. Странични ефекти от процедурата са минимални, с много по-малка травматичност спрямо хирургичното лечение. Изключително важно е, че лазерната аблация е с висока ефективност и успеваемост над 98 процента. При този метод на лечение чрез термичен ефект се постига коагулация на кръвта във вената и денатурация на съединителната тъкан в стената й и се стига до тъй нареченото „слепване“ на вената. 
Процедурата се прави с местна упойка за разлика от хирургичното лечение, при което се  използва обща или спинална анестезия. През последните години лазерната аблация измества напълно хирургичното лечение при разширени вени на долните крайници.
- Кои пациенти са подходящи за лазерна аблация?
- За този метод на лечение подходящи са
пациентите с големи повърхностни вени, вена сафена магна и вена сафена парва, както и техни клонове
Често с цел подобряване на резултатите при лечението на разширените вени прилагаме комбиниране на ендовенозната лазерна аблация с други лечебни методи като склеротерапия и/или минифлебектомия. Подходящият и точен метод за лечение се преценява след подробен клиничен и ултразвуков преглед.
- Какво представляват склеротерапията и минифлебектомията? 
- Склеротерапията е минимално инвазивен метод за лечение на малки и средни по-големина разширени вени по долните крайници, като се инжектира малко количество склерозиращ агент (склерозант) във вътрешността на разширената вена с цел стените й да слепнат. Използва се като самостоятелен метод на лечение или в комбинация с ендовенозната лазерна аблация.
Минифлебектомията е друг минимално инвазивен оперативен метод, при който през малки разрези, едва от 1-2 милиметра, с кукички се изважда престаналата да служи вена. В повечето случаи това става при минимален болничен престой. 
- Какви рискове крие липсата на лечение при пациенти с варикозно разширени вени по долните крайници?
- Ежедневно при нас постъпват пациенти с усложнения, следствие на варикозно разширени вени. Масово пациентите с това заболяване го неглижират и търсят съдов хирург при неговите усложнения.
Най-честото усложнение е повърхностният тромбофлебит или варикофлебит
Това е възпалителна реакция на венозната стена на повърхностната вена с образуване на тромб, който може да се усложни със запушване на дълбоката вена и/или до белодробен тромбоемболизъм (БТЕ).
- Как пациентите с варикозно разширени вени могат да избегнат усложнения?
- Такива пациенти е необходимо да посещават редовно съдов хирург и да провеждат навременно лечение, дори при липса на оплаквания от страна на разширените вени. Това ще подобри начина им на живот и ще ги предпази от последващи усложнения. При пациенти без усложнения на варикозно разширените вени може да се извърши ендовенозна лазерна аблация, а при такива с усложнения лечението е хирургично. Съветвам пациентите да се хидратират с поне 2 литра вода на ден, да се ограничи приемът на сол, уморените крака да се обливат със студена или хладка вода от глезените към бедрата. Друго важно условие е да се избягва тежкият физически труд, човек да се движи повече и да спортува, особено при фамилна обремененост (ако негови кръвни роднини имат разширени вени). Подходящи за профилактика на разширените вени са ходенето, бягането, плуването, карането на колело. Със заседналия начин на живот се увеличават и болните с варикоза.
- Казвате, че заседналият начин на живот е предпоставка за увреждане на вените. Все повече хора работят пред компютър, придвижват се с автомобили, други пък работят по 8 часа прави. Възможно ли е те да се предпазят от разширени вени? 
- Тези хора наистина са в неблагоприятна ситуация, но може да намалят натоварването на вените си, ако намират време през час - час и половина всеки ден да се разтъпчат за по 5 минути. Има и едно лесно упражнение, което хората могат да правят ежедневно,
докато са седнали, да имитират натискане на педали, а когато са прави, да прехвърлят тежестта на тялото, като редуват пети и пръсти
Посочените движения раздвижат мускулите на подбедриците, което подпомага връщането на кръв към сърцето. Същото може да се прави при пътуване със самолет или друг обществен транспорт. Когато човек е зад волана, е препоръчително от време на време да спира, за да се раздвижи. 
- Д-р Георгиев, кои процедури за лечение на разширени вени се поемат от Здравна каса?
- Хирургичното лечение се поема от Здравната каса, а ендовенозната лазерна аблация се заплаща от пациента. 
- Към какъв специалист човек трябва да се обърне за профилактика на венозното си здраве, особено ако няма оплаквания? 
- Въпреки липсата на оплаквания хората, дори когато нямат изявени венозни проблеми, е редно веднъж годишно да извършват профилактичен преглед при съдов хирург или ангиолог. Това е особено важно за пациенти с рискови фактори за съдово заболяване - диабет, хипертонична болест, дислипидемия, тютюнопушене, възраст и други. Хроничната венозна болест е широко разпространена, така че своевременното й установяване и лечение е важно за доброто качество на живот на пациентите.

Мартин ГЕОРГИЕВ