Поводът е предупреждението на КАБ да изключи архитекти, които се наемат да проектират сгради с обществена значимост на инженеринг. Темелков обясни, че всички архитекти, включително и община Пловдив, са получили писмо, в което им се забранява да участват в поръчки на инженеринг и има ясна заплаха по устав, че до една година могат да бъдат изключени. Досега КАБ обжалваха първо в Комисията за защита на конкуренцията, после и в съда, проектите за нови сгради на Обединената математическа гимназия (ОМГ), „Академик Кирил Попов“ и Средното училище (СУ) „Патриарх Евтимий“ в Пловдив. Обществената поръчка за нова сграда на училище „Княз Александър I“ още не е обявена, но Темелков очаква и тя да бъде обжалвана. Той допълни, че Върховният административен съд се е произнесъл в полза на Община Пловдив и против жалбата на КАБ.
Заместник-кметът зададе няколко риторични въпроса: „Проектите ли са интересни, защото за Математическата гимназия има близо един млн. лв. за проектиране, другите две училища заедно имат около един млн. лв. Тук говорим за стотици хиляди левове за проектиране, те ли са интересни? Това ли е предметът на спора, за това ли се извършва репресия върху община Пловдив и поръчките за нови сгради на трите училища. Желае ли някой да проектира?“ Темелков попита защо никой не обжалва поръчките, които са на инженеринг и цена за проектиране 10 хил. лв. - 20 хил. лева. „Ние сега имахме три такива поръчки за училищата „Яне Сандански“, „Димитър Талев“ и „Райна Княгиня“ – тях никой не ги обжалва, защото няма достатъчно пари за проектиране в тях, няма сметка“, каза зам.-кметът. Той добави, че поръчките за инженеринг за строителството на трите училища ОМГ „Академик Кирил Попов“, СУ „Патриарх Евтимий“ и ОУ „Княз Александър I“ няма да се спират. „Ще отваряме оферти и ще избираме изпълнител и от името на кмета, и от мое име казвам, че тези три училища ще станат и ще намерим финансиране“. Темелков допълни: „Късно снощи реших, че за трите училища, след избора на изпълнител на всеки един от тримата проектанти, обявявам лична, не на Община Пловдив, финансова награда по 50 хил. лева на всички от тях, които застанат с имената и проектите си и които помогнат тези проекти да се реализират на инженеринг“.
Директорът на ОМГ „Академик Кирил Попов“ Веселина Карапеева сподели, че директорите на училищата се чувстват притеснени и обидени, защото освен за образователния процес и обучението на децата, те носят отговорност да опазят здравето и живота им. „Колкото по-бързо се случат нещата, толкова по-бързо ние ще си решим най-актуалните проблеми, като двусменния режим на обучение. Учениците започват училище сутрин в 7:30 до 13:10 часа, първа смяна и втора - от 13:30 до 19:10 часа, което е изключително нередно, особено през зимата за прибирането на децата по домовете им. Обидно е, че в случая потърпевши са децата. Надяваме се възможно най-скоро този проблем да бъде разрешен. Ние държим децата да имат една добра среда, в която да се обучават, защото училището за по-голяма част от учениците е втори дом, тъй като те прекарват по-голяма част деня си в училище“.
Пламен Иванов, председател на Областното представителство на Камарата на строителите в България обясни, че за строителите инженерингът не е удобната форма за работа, защото може да намери много основания да спре обекта, да изчака решение и др., които са в негова полза, когато в проекта има слабости. Поемането на отговорността с инженеринг лишава строителя от всяка такава възможност. Инженеринг без архитекти, без проектанти не може да стане. Тук въпросът е кой ще управлява процеса, каза Иванов. Изградените отношения и практики между строители и проектанти ще се запазят при една инженерингова позиция, защото строителят ще покани тези проектанти, с които е работил успешно, но инциативата ще е на строителя, каза Иванов.
Владимир Темелков призова Националното сдружение на общините и всички общини да се обединят навсякъде, където КАБ спират и обжалват поръчки на общините. Всички такива общини да излязат с общо становище приемливо ли е това и да осъдят това поведение, каза той.