По закона за възобновяемите източници, изграждането на паркове трябва да става върху необработваеми и компрометирани почви, обясни Калчев. По думите му много често това изискване се „заобикаля“, като инвеститорите внасят исканията си в Общинските съвети. Те вземат решения по закона за устройство на територията и допускат промяна на подробните устройствени планове на терените, като позволяват да се изграждат перки, обясни адвокатът.
Конкретният повод за протеста днес са инвестиционните намерения за района на село Славеево, Добричка област, допълни Калчев. Той уточни, че по темата предстои заседание на Експертния съвет, който ще оцени въздействието върху околната среда на този проект. Според адвоката, ако решението е в полза на инвеститора, има ред за обжалването му.
Калчев каза още, че терените в Славеево, върху които се планира изграждането на перки, са наети в по-голямата си част. Като сериозен проблем той изтъкна това, че земите са изцяло земеделски и обработваеми. По думите му, терените се наемат за 25-30 години, но не е ясно кой ще махне бетона и перките, сред като този срок изтече.
Георги Ганев от село Славеево допълни, че всички жители са се подписали, че са против ветропарка. Според него се планира строеж на 25 перки, като едната ще е на около 700 метра от къщите. Около 250 декара земи ще бъдат похабени, посочи Ганев. Той подчерта още, че в района на Каварна има много ветропаркове, но това по никакъв начин не е повишило стандарта на живеещите в града и околните села. Присъстващите коментираха, че не са против зелената енергия и възобновяемите източници, а срещу изграждането им върху плодородни земеделски земи.