„Дворът на мечтите“ стана факт по проект на Народно читалище (НЧ) „Светлина – 1927“ в Давидово, отбеляза председателят на културната институция Милчо Колев. По негови думи пространството е сбъдната мечта за екипа на институцията.
Обособеното пространство осмисля двора на читалището, като създава удобна среда за провеждането на игри и дейности на открито. Поставени са цветна беседка, дъска за рисуване, кошчета за разделно събиране на отпадъци. Създадени са цветни алеи. Дървена арка и плет от естествени материали допълват игрови кът с дървени пънчета.
„Облагородяването на тази част от дворното пространство пред читалището ще допринесе за разширяване на възможностите за децата и семействата на Давидово да играят, да учат и творят заедно, каза Милчо Колев. И отбеляза, че по този начин се осигурява допълнителна възможност за реализиране на разнообразни инициативи от страна на екипа на читалището и доброволци. Очаква се тук да се осъществяват съвместни дейности от външни специалисти. Изнесени на открито биха могли да са и част от занятията по програмите за ранно детско развитие, осъществявани в институцията, посочи още той.
Финансирането на проекта е осигурено от общинския фонд за местни инициативи в Търговище. Инвестирани са 2522 лв., като приносът на Читалището от 300 лв. е осигурен от дарител – собственикът на млекопреработвателно предприятие в населеното място.
За да бъде читалищната сграда още по-красива, библиотекарят Станислава Спасова е изрисувала табло на фасадата с фолклорна тематика. За БТА тя сподели, че рисуването винаги е било сред любимите й занимания, а претворяването на красотата на българския фолклор най-добре подхожда на читалищната сграда. По този начин и децата, и възрастните знаят, че България е най-висшата ценност за нас, каза Спасова.
Читалищният секретар Марияна Колева допълни, че целевата група, която се очаква да ползва новообособеното пространство, са всички жители на Давидово и особено младите семейства и техните деца, част от които присъстваха на откриването. В подготовката и изграждането на „Дворът на мечтите“ са се включили хора от местната общност, които са помагали с почистването, боядисването и монтажа на съоръженията.
Във времето на реализиране на проекта с децата и техните родите са проведени разговори по теми, свързани със здравословния начин на живот, екологията и личният принос при опазване на околната среда, каза още Колева.