Археолозите, които правят проучването, са от университета на Коимбра, Португалия, Националния музей на Кения и Морския музей в Берген, Норвегия. В статията, публикувана в Journal of Maritime Archaeology, учените описват как са проучили материали, извлечени от потъналия кораб от предишни изследователи, и дървен материал, който сами са извадили, за да научат повече за кораба и неговата история.
През 2013 г. край югоизточния бряг на Кения, близо до град Малинди, е открит потънал кораб на около 500 метра от брега и само на 6 м дълбочина. Изследването на плавателния съд е било трудно поради състоянието и местоположение му. Смята се, че корабът е потънал преди повече от 500 години и е спрял върху коралов риф. С течение на годините се е утаил в рифа, което затруднява работата.
През последното десетилетие от останките на кораба са извадени няколко артефакта, като слонски бивни и медни кюлчета, които сочат, че корабът е португалски. Неотдавна изследователският екип се осмелил да направи няколко малки изкопа от потъналия кораб, което им позволило да извлекат няколко дъски от рамката на галеона и неговия корпус.
Доказателствата до момента сочат, че плавателният съд вероятно е галеонът „Сао Жорзе“. Той е бил част от флота от кораби, участвали в последното пътуване на Да Гама, който умира по време на експедицията, вероятно от малария. Смята се, че той е първият европеец, обиколил най-южния край на Африка, което отвежда него и екипажа му в Индийския океан. Първото му плаване е през 1497 г., а последното - през 1524 г.
Изследователите планират да проведат още проучвания на останките от кораба с надеждата да намерят доказателства за неговата идентичност. Те смятат, че ако се докаже, че това са останките на галеона „Сао Жорзе“, това ще бъде много важна находка.