110 години от рождението на Руска Драгнева: Народният учител не по звание, а по призвание

В годината, в която отбелязваме 55 години от създаване на Станцията на младите техници в Русе и проследяваме постиженията на нейните възпитаници, не може да не си спомним за Руска Драгнева. За някои това име не говори нищо, но в учителските среди и най-вече сред физиците и математиците, сред по-възрастните учители и много от възпитаниците на Математическа гимназия „Баба Тонка“ името на Руска Драгнева веднага ще възкреси спомен за един отдаден на децата, на учителството и на науката човек. 
Вчера се навършиха 110 години от рождението на тази съвременна будителка, родена на 27 ноември 1914 година в Русе. Учила е във Френския пансион, а средно образование получава в Русенската девическа гимназия „Баба Тонка“. От Русе пътят й продължава в Софийския държавен университет „Климент Охридски“, където постъпва във Физико-математическия факултет и завършва с отличие специалността „Физика“.
След дипломирането си, по време на Втората световна война, Руска Драгнева е гимназиална учителка последователно в Пловдив, Бургас, Свищов, а през 1947 година се установява в родния Русе. Тук тя започва работа във Висшето техническо училище като асистент, но след закриването му през 1949 година се връща в училище и е преподавател по физика в Техникума по машиностроене и в Техникума по механотехника.
Висшето образование със сигурност е загубило един ценен преподавател в лицето на Руска Драгнева, защото, след закриване на русенското Висше техническо училище тя е поканен да преподава в София, но по семейни причини е принудена да откаже тази възможност за развитие в сферата на науката.
Затова пък са спечелили децата на Русе
които тя обучава и въвежда в дебрите на физиката и физичните закони. От учебната 1959/1960 година до пенсионирането си през 1971 година Руска Драгнева е преподавател по физика във Втора политехническа гимназия „Баба Тонка“ (днес Математическа гимназия „Баба Тонка“) - училището, което я е формирало като човек и където за пръв път са покълнали интересите й към физиката.
Вечно търсеща развитие и усъвършенстване, през 1968 година тя придобива професионално-квалификационната степен Първи клас-квалификация. За заслугите й в областта на педагогическата дейност с Указ на Президиума на Народното събрание Руска Драгнева е удостоена със званието „Заслужил учител“ (1971 г.) и „Народен учител“ (1982 г.) - най-високото отличие за оценка на учителския труд в годините на социализма. Носител е на множество отличия, ордени и медали.
Наред със специализираните кръжоци по физика, които Руска Драгнева води в училище, тя е
един от водещите физици към Станцията на младите техници
в Русе. По време на дългогодишната си преподавателска работа тя е подготвила над 35 ученици, които се класират в челните десетки на подборните кръгове на международни олимпиади по физика, а 17 нейни възпитаници вземат участие в международните олимпиади в Лондон, Москва и Хелзинки. Двама от тях представят България и печелят златните медали в Балканиада по физика. Днес България заслужено се възхищава на учителя по физика в Математическата гимназия в Казанлък Теодосий Теодосиев, който създаде своя школа и възпитаниците му жънат успех след успех и покоряват национални и международни върхове във физиката. Всичко, което отдаденият на дисиплината и учениците си преподавател от Розовата долина прави, има свой предшественик в Дунавската равнина - това е школата на Руска Драганова. Затова в думите на бившия директор на МГ „Баба Тонка“ Митко Кунчев няма никакво преувеличение: „Тя беше личност от космическа величина!“. 
Руска Драгнева е била активен и почетен член на Съюза на физиците в България, автор е на книги, сборници със задачи по физика, методически ръководства и статии, участник в конференции по въпросите на обучението по физика. 
Руска Драгнева ще остане в спомените и сърцата на своите ученици и на колегите си като народен учител, но не само по звание, а по призвание. Народен учител, в смисъла, който са давали нашите предци от Възраждането, когато учителят е бил на почит и издигнат на пиедестал. Защото нейната всеотдайност, любовта й към науката, ентусиазмът в преподаването й придават 
нещо възрожденско, нещо все по-рядко срещано и липсващо в нашето съвременно общество
Винаги търсеща нещо ново, готова да обсъжда различни физични проблеми и да запознае другите с това, което е открила и й е направило впечатление, тя успява да запали интереса и любовта към физиката в десетки детски сърца. Нейните ученици са сред най-добрите студенти, високо ценени и работещи в престижни български и международни компании.
Руска Драгнева е явление сред учителската колегия, учител, за когото всеки ученик намира място в сърцето си!

Таня ВЕЛИКОВА
Държавен архив-Русе