По думите й Христо Даскалов е бил учител, както във Враца, така и в Трявна, Оряхово, Търновската мъжка гимназия. Заедно с Иван Славейков, сина на Петко Рачев Славейков, с когото работят рамо до рамо във Враца, правят големи реформи във врачанското образование, допълни Стоянова. Тя каза, че те са създали главните книги, правилниците в училището, промяната в структурата на училищата.
„Във Враца чорбаджиите имаха голяма власт, те колеха, те бесеха, както се казва. В по-стари времена врачанските чорбаджии са били толкова силни, че самите турци се бояли от тях“, се посочва в автобиографията на учителя. „Врачани са чисти българи. Турците също по потекло са българи, те помнят това и го разказват. Врачанските българи са горди, те не признават други да бъдат по-умни и по-учени от тях, считат се за първи между българите“, се казва още в изданието.
„Ако някога тази моя биография попадне в ръцете на някого и той има търпението да я изчете, ще види, че трудът и постоянството са главният капитал и главният учител на човека. Човек може да победи всичко, но не изведнъж. Може и да не съм направил нищо такова, което биха направили някои от сегашните млади, но аз не съм могъл да направя нещо повече, а човек щом направи това, което може, той е направил всичко“, е записано още в автобиографията на Христо Никифоров Даскалов (1843 – 1910).
Изданието е финансирано от фонд „Култура“ към община Враца.