ГДБОП се включи в свалянето на една от най-големите незаконни мрежи за стрийминг, работещи в и извън ЕС, съобщиха от МВР

Експерти от дирекция „Киберпрестъпност“ в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) участваха в свалянето на една от най-големите незаконни мрежи за стрийминг, работещи в и извън Европейския съюз (ЕС), съобщиха от МВР. Акцията е координирана от Europol и Eurojust. Арестувана са 11 души и са иззети сървъри, оборудване, наркотици, оръжия, около 1,6 милиона евро в криптовалута и 40 000 евро в брой. 
С обединените сили на България, Германия, Италия, Хърватия, Румъния, Франция, Нидерландия, Швеция, Швейцария и Обединеното кралство са идентифицирани 102-ма заподозрени за незаконно разпространение на материали от стрийминг услуги онлайн, включително филми и сериали. Обект на пиратство са били и повече от 2500 телевизионни канала, сред които спортни, съобщиха от МВР. 
Според данните незаконната мрежа е направила съдържанието им достъпно за над 22 милиона потребители по целия свят, без съгласието на притежателите на авторските права. Има данни и за други незаконни дейности - пране на пари и киберпрестъпления, които в момента се разследват, допълниха от вътрешното министерство. 
По време на европейската операция са извършени над 112 жилищни обиска и са конфискувани най-малко 29 сървъра. Свалените от разследващите са 100 домейна и са иззети 270 устройства и оборудване за предаване и излъчване на телевизионни програми чрез интернет (Internet Protocol Television), като са идентифицирани 560 дистрибутора. 
В дните на действие експерти от европейската полицейска служба са работили на терен в Хърватия, Италия и Обединеното кралство за осигуряване на криминалистична подкрепа, информираха от вътрешното министерство.
В края на юни от ГДБОП се включиха в международно разследване, ръководено от френските власти, като при операцията беше блокиран сайт, считан за комуникационен канал на организирани престъпни групи, съобщиха от МВР. Става дума за разследване срещу платформата coco.gg. То е започнало през декември 2023 година, след като било установено, че от 1 януари 2021 г. до 7 май 2024 г. са образувани над 23 000 съдебни производства, свързани с нея.