Тайланд организира необичайна операция за репатриране на около 1000 конфискувани лемури и костенурки в Мадагаскар

Тайланд започва да връща в Мадагаскар около 1000 лемура и костенурки, конфискувани на негова територия, в операция, която двете страни определят като най-голямата, провеждана някога срещу трафика на диви животни, предаде АФП.
Репатрирането от Мадагаскар на 963 животни от четири вида - два вида лемури и два вида костенурки, е "значителна стъпка напред", каза на пресконференция в Банкок министърът на природните ресурси и околната среда на Тайланд Чалермчай Шрион.
"За първи път диви животни се репатрират преди приключването на съдебното производство", добави той.       Четирите засегнати вида, ендемични за Мадагаскар, се считат за застрашени съгласно Конвенцията по международна търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора.       Когато пристигнат на острова, животните ще бъдат лекувани в специализирани центрове.       По данни на властите костенурките и лемурите са били заловени през май от тайландската полиция в южната провинция Чаяфум в най-голямата конфискация, извършвана някога в кралството.
Шестима души са арестувани и обвинени в трафик на застрашени видове. Според местни медии те са заплашени от 15 години затвор и глоба от 1,5 милиона бата (41 000 евро).       Тайланд е известен център за трафик на диворастящи видове, обикновено към големи пазари като Виетнам и Китай, където те се използват в традиционната медицина.       Югоизточна Азия играе централна роля в незаконната търговия с ендемични видове от Мадагаскар, според доклад на неправителствената организация TRAFFIC от март 2023 г., в който се посочва, че става въпрос и за влечуги, земноводни и някои растения.