Мощите на двамата богослови, които до този момент се съхраняват във Ватикана редом до гробовете на апостолите Петър и Павел, се предават на Патриаршията по решение на папа Йоан Павел Втори.
Мощите на двамата светци – Йоан Златоуст и Григорий Богослов, са били съхранявани до 1204 г. в Константинопол, взети са оттам по време на Кръстоносните походи и пренесени първо във Венеция, а после – в Рим. Въпросът за мощите на двамата светци дълго време е обект на спорове между Вселенската патриаршия и Ватикана. Връщането на мощите на двамата светци се оценява като исторически момент от гледна точка на сближаването между католици и православни християни.
БТА информира за събитието в своите емисии „Международна информация“ и „Балкани“:
Ватикана ще върне на Вселенската патриаршия мощите на Йоан Златоуст и Григорий Богослов
Истанбул, 25 октомври 2004 г. /БТА/ Мощите на светите отци на християнската църква Йоан Златоуст и Григорий Богослов (Назиански) ще бъдат върнати от Ватикана на Вселенската патриаршия в Истанбул, съобщи днес Светият синод на Патриаршията, цитиран от атинската агенция АНА.
Мощите на двамата богослови, които в момента се съхраняват във Ватикана редом до гробовете на апостолите Петър и Павел, ще бъдат предадени на Патриаршията по решение на папа Йоан Павел Втори. Решението било оповестено в писмо на главата на Римокатолическата църква до Вселенския патриарх Вартоломей Първи.
Голяма патриаршеска делегация начело с Вартоломей Първи ще приеме светите мощи от Ватикана на 26 ноември, а в Истанбул те ще бъдат посрещнати тържествено на празнична всеправославна церемония на 30 ноември, който е престолен празник на Вселенската патриаршия.
***
Вселенският патриарх Вартоломей заминава за Ватикана, където ще получи мощите на Йоан Златоуст и Григорий Богослов
Истанбул, 26 ноември 2004 г. /БТА/ Вселенският патриарх Вартоломей заминава днес за Ватикана начело на голяма патриаршеска делегация, която ще получи от папа Йоан Павел Втори мощите на светите отци на християнската църква Йоан Златоуст и Григорий Богослов (Назиански), предаде агенция АНА.
Мощите на двамата раннохристиянски богослови, които до момента се съхраняваха във Ватикана редом до гробовете на апостолите Петър и Павел, ще бъдат върнати на Вселенската патриаршия по решение на главата на Римокатолическата църква.
На 30 ноември – престолния празник на Вселенската патриаршия, светите мощи ще бъдат посрещнати тържествено в Истанбул на празнична всеправославна церемония.
***
Папа Йоан Павел Втори върна на православието мощите на Йоан Златоуст и Григорий Богослов, откраднати от Константинопол по време на Кръстоносните походи
Ватикана, 27 ноември 2004 г. /БТА/ Папа Йоан Павел Втори върна днес по време на тържествена служба мощите на светите отци на християнската църква Йоан Златоуст и Григорий Богослов (Назиански), откраднати от Константинопол по време на Кръстоносните походи, съобщават АФП и АП.
Този „братски жест“ беше приветстван от вселенския патриарх Вартоломей Първи, който седеше от дясната страна на папата на церемонията, състояла се в катедралата Свети Петър. Мощите на светците, поставени върху жълто кадифе в урни от кристал и алабастър, бяха поднесени към олтара. Двамата религиозни лидери благословиха мощите.
В писмо, връчено на Вселенския патриарх, папата изрази надежда, че връщането на тези мощи „може да бъде благословен повод да пречистим нашата наранена памет и да подсилим нашия път на помирение“.
Този свят жест поправя една аномалия и една църковна несправедливост, каза от своя страна Вартоломей Първи.
Този братски жест на църквата в Рим потвърждава, че в Христовата църква не съществуват непреодолими проблеми, когато любовта, справедливостта и мирът се срещат в дух на помирение и търсене на единство, добави Вартоломей Първи.
Мощите трябва да бъдат транспортирани днес в Истанбул със специален полет.
Религиозна служба, на която ще присъстват православни и католически висши духовници, ще бъде организирана по-късно днес в Истанбул, за да се отбележи връщането на мощите, отбелязва АП.
От Ватикана посочиха днес, че връщането на мощите е част от усилията на папата за насърчаване на християнското единство и отхвърли намеци, че папа Йоан Павел Втори „иска прошка“ за това, че тези мощи са били отнесени от Константинопол по време на Кръстоносните походи.
***
Свещени за православието реликви са отново в Истанбул след 800 години
Анкара, 28 ноември 2004 г. /БТА/ Свещени за православието реликви – мощи и вещи на двамата светци Йоан Златоуст и Григорий Богослов бяха върнати в Истанбул, след като бяха предадени вчера от папа Йоан Павел Втори на Вселенския патриарх Вартоломей Първи, съобщава турският телевизионен канал Си Ен Ен-Тюрк.
Мощите на двамата светци, които са били съхранявани до 1204 г. в Константинопол, са били взети оттам по време на Кръстоносните походи и пренесени първо във Венеция, а после – в Рим.
В храма на Вселенската патриаршия в Истанбул бе отслужена тази нощ благодарствена молитва по повод връщането на мощите на двамата светци. На церемонията присъстваха вселенският патриарх Вартоломей Първи и висши християнски духовници от различни страни.
Си Ен Ен-Тюрк припомня, че въпросът за мощите на двамата светци дълго време е бил обект на спорове между Вселенската патриаршия и Ватикана, след което в крайна сметка бе постигнато споразумение за връщането им в Истанбул. Връщането на мощите на двамата светци се оценява като исторически момент от гледна точка на сближаването между католици и православни християни, отбелязва Си Ен Ен-Тюрк.
***
Като акт на братска любов окачестви Вселенският патриарх връщането на мощите и вещите на двамата светци Йоан Златоуст и Григорий Богослов в Истанбул
Истанбул, 29 ноември 2004 г. /БТА/ Връщането на мощите и вещите на двамата светци Йоан Златоуст и Григорий Богослов в Истанбул е „акт на братска любов“, който православната църква се надява, че ще окуражи по-нататъшни стъпки към сближаването ѝ с католическата църква, каза Вселенският патриарх Вартоломей Първи в интервю за Асошиейтед прес.
Свещените за православието реликви бяха предадени на Вартоломей от папа Йоан Павел Втори в събота.
Мощите на двамата светци, които са били съхранявани до 1204 г. в Константинопол, са били взети оттам по време на Кръстоносните походи и пренесени първо във Венеция, а после – в Рим.
„Решението (за връщане на светините) със сигурност има ползотворно въздействие, тъй като е жест на добра воля и възстановяване на справедливостта“, заяви Вартоломей.
Духовният глава на православието изрази надежда, че това ще бъде добро начало и за други подобни случаи и ще заличи вековното разделение между двете църкви.
Вселенският патриарх обаче допусна съществуването на различия между православната и католическата църква и на някои неразрешени въпроси между тях. Според него обаче и у двете страни преобладава дух на братска любов – „факт, който обнадеждава, че сближаването между двете християнски църкви ще продължи да се задълбочава“.