Драгомир Драганов отличи директора на операта Пламен Бейков и баритона Александър Крунев със знака на областния управител на Русе

Директорът на Държавната опера в Русе Пламен Бейков и един от най-именитите български баритони Александър Крунев /солист в културната институция/ бяха отличени със знака на областния управител. Отличията си те получиха лично от Драгомир Драганов в навечерието на отбелязването на 75-ата годишнина от създаването операта в крайдунавския град. Бейков бе отличен за обогатяването на културния живот на Русе и региона, както и за приноса си към развитието на националната културна идентичност. Александър Крунев получи високото признание за забележителните си творчески постижения, развитието на духовните ценности, както и за личния си принос към прославянето на Русе и региона. „Изключително съм щастлив, че Александър Крунев получава това признание, защото той е толкова ценен за Русенската опера, колкото и за другите опери в страната, а също и за Националната ни опера. Щастлив съм заедно с него да получа това признание, защото преди доста години, когато бях още ученик присъствах на неговите дебюти в Софийската опера и искрено му се възхищавах“, каза Пламен Бейков. Той работи от 17 години в Държавна опера – Русе, но под негово ръководство се разширява изключително много ролята на културните институции сред образователните среди – предимно в средните училища от региона. Отново под негово ръководство традиционно представители на Държавната опера в крайдунавския град посещават читалищата от региона и се срещат с подрастващи и тийнейджъри и разговарят за различните музикални инструменти и въобще за очарованието на изкуството. Държавната опера в Русе редовно представя както традиционни заглавия, така и световни премиери на музикално-сценични творби от български композитори.

Официално годишнината от основаването на операта ще се отбележи утре от 19.00 часа с тържествения премиерен спектакъл на операта „Травиата“ от Джузепе Верде на голямата сцена на Доходното здание. Припомняме, че на 27 ноември 1949 година Русенската опера е одържавена като Държавен оперен театър. Въпреки това културния институт има дълга предистория още от 1909 година, когато за първи път в Русе се играе музикалният спектакъл „Камен и Цена“ по „Грамада“ на Иван Вазов изцяло с местни певци. Постановката също е режисирана тук.

Пламен Бейков е роден в Свищов. Завършил е оперно пеене в Кралския колеж за музика на Лондон в класовете на английския бас-баритон Стивън Робъртс и известното италианско сопрано Грациела Шутти. Специализирал е в Академията за изкуство и култура при знаменития български певец Борис Христов в Рим. През 2020 защитава своята магистърска степен в специалност Музикално-сценична режисура в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“ – София в класа на проф.д-р Виолета Горчева. Концертният репертоар на Пламен Бейков включва меси и оратории, които е изпълнявал в България, Италия, Гърция, Германия, Белгия, Истпания и Великобритания. Сред тях са „Матеус пасион“, „Йоханес пасион“, Високата меса на Бах, „Месия“ и „Израил в Египет“ (Хендел), „Сътворението“ (Хайдн), „Стабат Матер“ (Росини), Реквиемите на Моцарт, Верди и Брамс, Девета симфония на Бетовен и Тринайсета симфония на Шостакович. Концертните му изяви в България, Македония, Русия, Испания, Франция, Гърция, Италия и Португалия включват и най-авторитетните концертни зали – Auditorio Nacionai – Мадрид, Palau de la Musica Catalana и Teatro Liceu – Барселона, Зала „Чайковски” и Зала „Светланов“ в Международния дом на музиката – Москва и Камерната зала на Московската консерватория „Чайковски”, Голямата филхармонична зала – Санкт Петербург, Филхармоничната зала в Осака и др. Оперният репертоар на певеца включва над 30 роли, изпълнявани в България, Русия, Сърбия, САЩ, Великобритания, Испания, Португалия, Германия, Холандия и Гърция.

Като режисьор Пламен Бейков е реализирал продукциите на „Човешкият глас“ (Франсис Пуленк), „Учителят по музика“ (Дж.Б.Перголези), „Пламъци в платната на нощта“ (Гиоргос Минас), „Мария Десислава“ (Парашкев Хаджиев), „История на войника“ (Игор Стравински) и „Кантата за кафето“ (Й.С.Бах), „Балът на неблагодарните жени“ (Клаудио Монтеверди), „Сватбата на Фигаро“ (В.А.Моцарт), „Хамлет“ (Джоузеф Самър – световна премиера), „Рицарски поход“ (Карл Волрат – премиера за Европа).

Като Асоцииран член на Кралския колеж за музика-Лондон, от 1997 той е водил свой частен клас по Класическо пеене и интерпретация.

От декември 2006 Пламен Бейков е солист, от 2018 е и драматург, а от 2022 – директор на Държавна опера – Русе.

Александър Крунев се нарежда сред едни от най-ярките представители на българската оперна школа, роден на 07.10.1962 година в град София. Завършил е Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“ през 1990 година. В същата година е и професионалният му дебют на сцената на Държавна опера – Пловдив в ролята на Жорж Жермон в Травиата на Джузепе Верди. Репертоарът на най-популярния и обичан от българската публика баритон включва главните роли от оперите Севилският бръснар от Росини, Любовен еликсир, Лучия ди Ламермур и Дон Паскуале от Доницети; Набуко, Ернани, Риголето, Трубадур, Бал с маски, Дон Карлос, Аида, Отело и Макбет от Джузепе Верди; Манон Леско, Бохеми, Тоска, Мадам Бътерфлай и Турандот от Пучини; Княз Игор от Бородин; Кармен от Бизе; Евгений Онегин от Чайковски; Селска чест от Леонкавало и Палячи от Маскани; Лакме от Лео Делиб и още много други. Някои от ролите, в които известният баритон се е превъплъщавал с недостижимо майсторство в десетки постановки, надминават стотици изпълнения.

Александър Крунев се слави и с много богатия си опит в областта на кантатно-ораториалната музика – Коронационна меса на Моцарт, Миса солемнис и Девета симфония на Бетовен; Кармина Бурана от Карл Орф; Едип цар от Стравински.

Със своето авторитетно и достойно присъствие баритонът Александър Крунев е допринесъл за издигането на нивото на всички оперни театри в България. Неговата артистична дейност се простира и в чужбина. Той е гост-изпълнител в най-реномираните оперни театри в Италия, Германия, Франция, Холандия, Белгия, Англия, Дания, Испания, Полша, Румъния, Македония, Република Корея, Япония и други.

Александър Крунев е бил предпочитан партньор на световни оперни знаменитости като Гена Димитрова, Александрина Милчева, Николай Гяуров, Никола Гюзелев, Калуди Калудов, Бойко Цветанов, Салваторе Физикела и много други.

Като дългогодишен солист на Държавна опера-Русе Александър Крунев бе удостоен със „Златна лира“ – най-престижната награда на Съюза на българските музикални и танцови дейци за приноса му в издигането на достиженията на българската музикална култура.