Реставратори разкриха оригиналния колорит на старинни икони, пазени в поморийския храм “Преображение Господне“

Екип от реставратори продължава работата си по ценните икони, които се съхраняват в църквата “Преображение Господне“ в Поморие. Храмът, които е сред най-старите по българското Черноморие, пази голяма колекция от произведенията на зографи от периода XV – XIX век. Много от иконите не са подписани от майсторите на религиозното изкуство. Пред БТА отец Яни разказа, че някои от тях се нуждаят от спешна реставрация. Затова е организирана и поредна кампания за набиране на средства, с която да се плати на трима реставратори от София, които ще работят край морето за трети път. 
“Иконите при нас са много, около 80. Някои от тях са били реставрирани през 70-те или 80-те години на миналия век, но за съжаление няма точни документални сведения за това“, посочи духовникът. 
Дейностите на реставраторите са насочени към стабилизиране на състоянието на увредените произведения и овладяване на разрушителните процеси. Намесите включват повърхностно облепване, укрепване на живописния слой и грунда както и възстановяване на връзката между грунда и основата. Премахват се също и стари китове и опити за ретуш. Екипът вече е започнал премахването на лакови покрития, което е позволило да се придобие първоначална представа за оригиналния колорит и майсторството на старите зографи. Интерес представляват използваните цветови палитри и многообразието от техники в различните произведения. Въпреки че по-голямата част от иконите не са подписани от авторите, това показва, че те са събрани от различни краища на страната и православните земи на Източна Европа и не са дело на единствено местни майстори.  
“Процесът е много бавен. Екипът идва за по седмица от София, тъй като климатичните условия на място в храма не позволяват по-продължителна работа“, каза още отец Яни. По думите му, за цялостното запазване на колекцията от икони вероятно ще бъдат необходими още средства. 
Църквата “Преображение Господне“ е един от двата православни храма в Поморие, запазили се след опожаряването на Анхиало през 1906 година. Тогава, каза отец Яни, в нея са били прибрани икони и от други църкви. Те се пазят и до днес. Обект на реставрация са и изображенията върху иконостаса, който е запазен от откриването на църквата през 1765 година. Мнението на експертите, които работят по иконите, е, че в миналото той е бил изписан. Свещеникът добави, че той също ще има нужда от реставрация. Преди това обаче трябва да бъде подробно обследван.