Австрия пуска България и Румъния в Шенген от 2025 г.

Австрийското правителство подписа споразумение с България и Румъния за пълното присъединяване на двете страни към Шенгенското пространство за пътуване без граничен контрол от 1 януари 2025 г.

"България и Румъния принадлежат изцяло към Шенгeн. Премахването на проверките по сухопътните граници е последното препятствие. Приветствам положителните резултати от неформалните дискусии днес в Будапеща", обяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в петък.

На 22 ноември се проведоха последни преговори за Шенген в Будапеща с посредничеството на Унгария.

След тях вътрешните министри на България, Румъния и Австрия подписаха декларация за пълното присъединяване на Румъния и България към Шенгенското пространство.

Окончателното решение трябва да бъде взето на 12 декември от министрите на вътрешните работи от ЕС, когато Румъния и България трябва да бъдат поканени официално да се присъединят към Шенген и със сухопътните си граници.

"Следващият етап е официално решение на Европейския съвет", казва Урсула фон дер Лайен.

"Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г.", каза унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер след срещата.

Пинтер добави, че окончателно решение ще бъде взето на среща на 12 декември на среща на вътрешните министри на ЕС. Българският министър Атанас Илков пък каза, че работата по проекторешението за 12 декември ще започне идния понеделник.

Какво предвижда споразумението

Пинтер обясни, че е постигнато споразумение на българо-турската граница да се изпрати "допълнителен контингент" от гранични полицаи. Това ще са най-малко 100 души. Унгарският министър пое ангажимент те да бъдат обучени и оборудвани. Според него всяка от участващите в преговорите държави също може да изпрати свои служители.

"Има възможност до края на годината да приключим с тази тема и от 1 януари България и Румъния да станат пълноправни членки", обясни Пинтер.

Унгарският министър обаче спомена и временно "запазване на контрола по вътрешните граници". Договорката е за т.нар. "инцидентен контрол". Той ще се прилага в продължение на шест месеца на границата с Румъния. През тази с Гърция ще се преминава свободно и без проверки.

"Ще изследваме средата за сигурност. Това е контролът, който практикуват колегите от Германия и Австрия по техните вътрешни граници, така че той ще бъде извършван на база анализ на риска и няма да бъде контролът, който е в момента. Ще изследваме дали ще настъпят промени в средата за сигурност, за да вземем допълнителни мерки", заяви Илков.

По думите му тези проверки ще се облекчават, "когато има празници и голямо струпване", за да не пречат на трафика.

Споделена отговорност

Допълнителният общ контингент от гранични полицаи Илков определи като „споделяне на отговорността“. Подробностите около формирането на това звено ще станат ясни след пълното приемане на България в Шенген.

"Там има много организационни и технически неща, които трябва да се обсъдят. От началото на следващата година ще започне да функционира", обясни министърът.

Неуморно

Да се работи неуморно за присъдиняването на България и Румъния в Шенген от 1 януари догодина. За това са се договорили унгарският премиер Виктор Орбан и румънският му колега Марчел Чолаку, съобщи БТА. Двамата се срещнаха в Будапеща докато течеше срещата между вътрешните министри.

"Видях през последните години всички усилия, които положиха правителствата в Румъния и видях, че от известно време Румъния изпълнява всички необходими критерии, за да стане пълноправна членка на Шенгенското пространство. Съгласихме се, че и Румъния, и България са предприели важни стъпки в тази посока. Това означава, че се съгласихме, че и четирите държави ще работят неуморно, за да може Румъния да стане член на Шенгенското пространство не само по въздух и море, но и по суша от 1 януари", заяви Орбан след срещата.

Постигнатото в Будапеща споразумение бе приветствано и от двете най-големи групи е Европейския парламент - Европейската народна партия и Социалисти и демократи. 

"ЕНП беше твърд защитник на тази цел, чието постигане ще повиши сигурността в Европа и ще подобри защитата на външните граници", заявиха от народната партия.

В съобщението на социалистите пък се казва, че години наред България и Румъния са били несправедливо принуждавани да чакат.

"Нашето виждане винаги е било ясно - не може в ЕС да има граждани "втора класа". Българите и румънците заслужават същото право на свободно движение в ЕС, както всеки друг европейски гражданин. Очакваме Съветът на ЕС да потвърди това решение следващия месец", завявиха от там.