„Ключът към бъдещето е партньорството и ние сме тук, за да развием приятелство и партньорство в много области от взаимен интерес, като започнем от електрониката и полупроводниците“, коментира президентът. Имаме много сходства, почти еднакъв брой население, изключително ограничени природни ресурси. Двете страни сме наясно, че най-големият и най-важен актив, който имаме, са нашите хора, каза още държаният глава.
България е център на информационните технологии и стартиращите предприятия за цяла Източна Европа, заяви Радев. България е на първо място в Европа по брой айти специалисти на глава от населението и можем да кажем, че сме ФинТех (FinTech) столицата на Източна Европа с бързо развиващи се сектори, особено в областта на електрониката, добави държавният глава. Електрониката заема най-голям дял от нашия износ, повече от 11% от Брутния ни вътрешен продукт (БВП), и все повече западни компании инвестират в България, каза президентът.
Президентът Радев посочи, че страната ни има традиции в отбранителната индустрия, като и днес запазва силни позиции на световния пазар. Сега сме в процес на огромна трансформация от съветски към натовски стандарти, каза Радев.
Румен Радев отбеляза и сферата на туризма и каза, че по-рано днес е имал много интересна среща със сингапурския министър на външните работи Вивиан Балакришнан. Гордея се, че България е известна тук със своята история, но не само. Ние сме много силна туристическа дестинация, като повече от 15% от нашия БВП идва от туризъм и имаме всички видове туризъм, коментира президентът. Можем да кажем, че сме СПА столицата на Европа. Знам, че хората в Сингапур са много дисциплинирани и трудолюбиви, когато се уморите, моля, елате в България, ние ще се погрижим за вас, бъдете сигурни, че ще се върнете с повече сили, за да допринесете за страната си, каза Румен Радев.
Има много областни, в които двете страни могат да работят заедно, посочи президентът и отбеляза автомобилния сектор. Преди 15 години няколко българи решиха, че ще развиват автомобилния сектор. Всички им се смееха, защото сме изостанали. Започнахме от нулата. Сега имаме 350 компании, които произвеждат около 12% от нашия БВП, и повече от 75 000 служители, посочи президентът.
Държавният глава отбеляза, че България има компания, която произвежда микро и малки сателити и ги продава на Илон Мъск.
С днешният бизнес форум ще имаме възможност да научим за потенциала за сътрудничество между България и Сингапур, каза при откриването Ленън Тан, президент на Сингапурска федерация на производителите.
В Сингапур и Виетнам президентът е придружаван от представители на българския бизнес от сферите на информационните и високите технологии, отбраната, автомобилостроенето, инженеринга и други. В ръководената от него делегация са служебният министър на образованието и науката Галин Цоков, служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, служебният министър на туризма Евтим Милошев, както и кметове на български общини. Президентът е придружаван и от съпругата си Десислава Радева.
По-късно днес Румен Радев ще се срещне днес със сингапурския си колега Тарман Шанмугаратнам.