Погват неправилно паркиралите тирове, преводачи ще помагат за санкциите

Допълнителни мерки за облекчаване на трафика в района на Дунав мост предложи областният управител Драгомир Драганов на организирана от него и заместника му Георги Георгиев среща с кмета Пенчо Милков, директора на Автомобилната администрация Венцислав Шахънов, представители на Областната дирекция на МВР, директора на Областно пътно управление Стамен Савов, началника на сектор „Контрол и правоприлагане“-Русе към Националното ТОЛ управление Димитър Вълков и представители на бизнеса.
Сред краткосрочните мерки е поставяне на предупредителни електронни табла, които да информират за забраната за паркиране на български и английски език. Ще се работи и за спешно възобновяването на пътната маркировката по бул. „Тутракан“.
Драганов настоя и за съвместен превантивен контрол от страна на Областната дирекция на МВР, „Автомобилна администрация“ и БТТОЛ за избягване на нерегламентирано спиране на тирове по бул. „Тутракан“. Необходимо е да се направи всичко възможно за съкращаване на времето от напускане на паркинга от тировете до преминаването им през границата, което към момента е около 12 часа, смята областният управител. Според него този период трябва да е не повече от 6 часа. За целта обаче е необходимо подобряване на пропускателната система и синхронизиране между всички паркинги на територията на града.
Според Пенчо Милков липсата на указателни табели към по-малките паркинги в района на Дунав мост е сериозен минус и фирмите, които ги стопанисват, трябва да отделят собствени средства за тяхното разполагане по пътния участък. „Русе има много голям ресурс за паркиране на тежкотоварни автомобили, който в момента не се използва оптимално. Обединяването на пропусквателния режим на всички тир паркинги и добрата комуникация между тях ще помогнат неимоверно за отпушване на трафика“, посочи кметът. 
Той се ангажира да бъдат изработени допълнителни пътни знаци и хоризонтална маркировка, която да обозначава местата, забранени за спиране на тежкотоварни автомобили на входно-изходните точки на Русе. 
„Община Русе може да отдели средства от собствения си бюджет за наемане на преводачи на няколко езика, за да се улесни санкционирането на  чуждестранните нарушители. Една кампания в рамките на месец ще подейства възпитателно както на родните шофьори, така и тези, които преминават през страната от други държави“, каза кметът. 
Участниците в среща се обединиха около идеята, че процент от таксите за преминаване на Дунав мост трябва да остават за община Русе. Пенчо Милков заяви, че продължава да настоява пред Министерството на финансите за изработване на нова методика граничните градове и тези, през които преминава засилен тежкотоварен трафик, да получават повече средства от държавния бюджет за пътна инфраструктура.