Д-р Инан Мюмюн: Стеатозата се смята за чернодробна проява на метаболитния синдром

Д-р Инан Мюмюн е специалист по гастроентерология с над 6 години медицински опит. Занимава се с диагностика и лечение на заболявания на стомашно-чревния тракт, жлъчно-чернодробната система и панкреаса.  
Д-р Мюмюн завършва Медицинския университет във Варна през 2018 г., придобива специалност по гастроентерология през 2024 г. Професионалният му път включва работа в Спешна помощ в Силистра и Спешното отделение на УМБАЛ „Канев“ в Русе, а в момента практикува като гастроентеролог в Трето вътрешно отделение на многопрофилната болница. 
Приема пациенти в Медицински център „Канев“, пациентите могат да си запазят час през платформата Superdoc.
Стеатозата, известна още като омазнен черен дроб, е широко разпространено състояние, характеризиращо се с натрупване на мазнини в чернодробните клетки. Според данни на Световната здравна организация, разпространението на стеатозата варира между 6% и 35% в различните страни, като средно около 20% от световното население е засегнато от това чернодробно заболяване. По този проблем разговаряме с д-р Мюмюн.

- Д-р Мюмюн, какво представлява стеатозата на черния дроб и какви са основните причини за нейното развитие?
- Чернодробната стеатоза се смята за чернодробна проява на метаболитния синдром. През 2023 година бе издаден нов консенсус за класификация на стеатозната чернодробна болест и се промениха някои представи за това заболяване. Неалкохолната чернодробна стеатоза (NAFLD) сега се преименува на Метаболитна дисфункция-асоциирана стеатозна чернодробна болест (MASLD). Основните причини за развитието на това заболяване е подсказано в новото й наименование, а именно метаболитния синдром. Това е комбинация от затлъстяване с други болестни състояния на обмяната на мазнините, въглехидратите и белтъчините в организма, която увеличава риска за развитие на сърдечно-съдови заболявания и захарен диабет тип 2.
- Каква е разликата между алкохолна и неалкохолна стеатоза на черния дроб?
- И двете форми на стеатоза водят до натрупване на мазнини в черния дроб, но се различават по причина и рискови фактори. Алкохолната стеатоза се дължи на прекомерната консумация на алкохол, при редовен прием над 50 грама чист алкохол дневно за жени и над 60 грама при мъже. Докато
неалкохолната стеатоза се свързва с метаболитни и здравословни проблеми като затлъстяване и диабет
И двете форми могат да бъдат обратими в ранните стадии при подходящи промени в начина на живот.
- Какви са основните рискови фактори за развитието на стеатоза и кои групи хора са най-засегнати?
- Рисковите фактори са няколко. Хора със затлъстяване, в частност висцералното (коремното) натрупване на мастна тъкан, са по-склонни към развитие на стеатоза. Инсулиновата резистентност и захарният диабет тип 2 водят до дисбаланс в преработката на глюкозата и мазнините, които увеличават отлагането на мазнини в черния дроб. Стеатозата често е част от метаболитния синдром, който включва комбинация от фактори като: затлъстяване, повишено артериално налягане, повишена кръвна захар, висок холестерол и триглицериди.
- Какви са ранните симптоми на стеатоза и може ли заболяването да протича безсимптомно?
- Стеатозата на черния дроб е „тихо“ заболяване. При много хора заболяването протича без явни симптоми за дълъг период от време, особено в ранните етапи на заболяването. Симптомите, ако има такива, често са неспецифични и могат да се изразят в умора, отпадналост, дискомфорт или тежест в корема, както и нарушения в апетита.
- Какви диагностични методи се използват за откриване на стеатоза и кога трябва пациентите да потърсят лекарска помощ?
- Първият диагностичен метод е ултразвуковото изследване на коремните органи.
Черният дроб има характерна промяна в образа си – придобива по-светъл цвят спрямо околните структури
Това се дължи на натрупването на мазнини в него, както и съединителна тъкан. Съществуват нови методи за по-обективно стадиране на заболяването като еластография, която все още не се поддържа от всички ултразвукови апарати. Тя измерва плътността на черния дроб и така може да се определи степента на заболяването. Ако лабораторните изследвания покажат повишени стойности на чернодробни ензими, се препоръчва допълнителен преглед за оценка на състоянието на черния дроб.
- Какви са основните подходи в лечението на стеатоза и каква роля играят промени в начина на живот като диета и физическа активност?
- Основните подходи в лечението на чернодробната стеатоза включват промени в начина на живот като диета и физическа активност, както и контрол върху съпътстващите заболявания като захарния диабет и високите нива на холестерола. Фокусира се основно върху намаляване на рисковите фактори и подобряване на общото здраве на пациента.
Здравословното хранене е ключово за намаляване на мастните натрупвания в черния дроб
Редовната физическа активност е особено важна за намаляване на телесното тегло и подобряване на метаболитното здраве.  
- Може ли стеатозата на черния дроб да прогресира до по-сериозни състояния като цироза или чернодробна недостатъчност, ако не се лекува?
- Да, ако стеатозата на черния дроб не се лекува и се остави без внимание, тя може да прогресира до по-сериозни чернодробни заболявания. Неалкохолният стеатохепатит (NASH) представлява по-сериозна фаза на заболяването, при която има активен възпалителен процес и води до клетъчна смърт, както и до натрупването на съединителна тъкан – т.нар. фиброза. На този етап състоянието вече е трудно обратимо. Когато фиброзата стане по-обширна и черният дроб продължава да се уврежда, се развива цироза.
Ако цирозата напредне значително, черният дроб губи способността си да изпълнява жизненоважни функции
като филтрация на токсини, производство на протеини и регулиране на метаболизма. Това състояние е известно като чернодробна недостатъчност. Тя е опасна за живота и може да изисква трансплантация на черен дроб.
- Има ли определени хранителни режими или добавки, които се препоръчват за пациенти със стеатоза?
- Препоръчва се диета, богата на зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни и протеини с ниски мазнини като риба, пилешко месо и растителни белтъчини. Такава диета е Средиземноморската диета. Тя е сред най-препоръчваните за пациенти със стеатоза поради богатото съдържание на здравословни мазнини (като тези от зехтин и риба), антиоксиданти и фибри. Друга важна препоръка е ограничаване на захарта и рафинираните въглехидрати. Това помага за контрол на инсулиновата резистентност и редуциране на мастните натрупвания в тялото.  Хранителните добавки са строго индивидуални и зависят от съответните дефицити и нужди на пациента. Няма одобрена добавка, както и лекарство, за предписване на всички пациенти с чернодробна стеатоза.
- Каква е връзката между стеатозата и други хронични заболявания като диабет тип 2 и сърдечносъдови заболявания?
- Чернодробната стеатоза се води част от метаболитния синдром, който обединява група от фактори като инсулинова резистентност, затлъстяване и високи нива на холестерол, които увеличават риска от сърдечносъдови заболявания и диабет тип 2.
Докато стеатозата увеличава риска от диабет тип 2, диабетът също така утежнява чернодробната стеатоза
и може да доведе до по-сериозни чернодробни усложнения, включително неалкохолен стеатохепатит (NASH) и фиброза. Чернодробната стеатоза често е свързана с високи нива на триглицериди и „лош“ холестерол (LDL) и ниски нива на „добър“ холестерол (HDL). Този дисбаланс увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания, включително хипертония, миокарден инфаркт и мозъчен инсулт.
Много проучвания показват, че самата чернодробна стеатоза, дори при отсъствие на захарен диабет или затлъстяване, е независим рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания.
- Какви превантивни мерки могат да се предприемат за намаляване на риска от развитие на стеатоза на черния дроб?
- Намаляването на риска от развитие на чернодробна стеатоза изисква комбинация от здравословни промени в начина на живот и редовни медицински прегледи, особено за хора с повишен риск като тези с наднормено тегло, диабет или метаболитен синдром. Поддържането на нормално телесно тегло е ключова превантивна мярка, тъй като
затлъстяването е основен рисков фактор за чернодробната стеатоза
За хората с наднормено тегло загубата на 7-10% от телесното тегло може значително да намали риска от развитие на стеатоза. Това става чрез намален калориен прием и здравословно хранене, за което говорих по-рано. Редовната физическа активност подобрява метаболизма и помага за намаляване на мазнините в черния дроб. Най-малко 20 минути ежедневна умерена физическа активност като ходене, плуване или каране на колело. Дори при неалкохолна стеатоза е важно да се преустанови консумацията на алкохол, тъй като той натоварва черния дроб и може да влоши състоянието му. Препоръчва се пълно въздържание при диагностицирано чернодробно заболяване. Редовните медицински прегледи помагат за ранно откриване на проблеми с черния дроб. Ултразвукови изследвания и кръвни тестове (например за чернодробни ензими) могат да засекат стеатоза в ранен стадий. Хора с диабет, затлъстяване и метаболитен синдром трябва редовно да проследяват чернодробното си здраве.

Силвия ДИМИТРОВА