Паметникът на Любен Каравелов в Русе си има близнак в Балчик

Двата монумента са дело на един автор и са изградени в една година

„Хубава си, моя горо, миришеш на младост...“, „Българи от старо време“, „Маминото детенце“, „Къщичке на дните златни“ - това е много, много малка част от духовното наследство на Любен Каравелов, от чието рождение вчера се навършиха 190 години.
За един от най-ярките български възрожденци и будители е писано много и е казано може би всичко. Ние само ще добавим един любопитен факт.
Паметникът на революционера, писател и издател в Русе има близнак в Балчик. И ако това не прави впечатление на пръв поглед, причината е само една - монументът в Русе е по-голям. Но друга разлика между тях няма.
Паметниците и в морския, и в дунавския град са дело на родения в Балчик скулптор Борис Караджов - румънски скулптор, обучаван в северната ни съседка от меценати и известен като Борис Караджа. Въпреки сложните и трагични и обрати на историята, при които Южна Добруджа и Балчик са били румънски, преди отново да се върнат в пределите на България, скулпторът не забравя произхода си и проектът за паметника на Любен Каравелов е дарение за родния му град. Няма данни как същият проект стига до Русе, но е много вероятно също да е дарение. Борис Караджа има подчертана връзка с града, той е и автор на паметника на Ленин в центъра на Русе, демонтиран след 1989 година.
Днес неговият Каравелов седи с достойнство и достолепие на главната улица в Балчик и пред Английската гимназия в Русе. Още едно интересно съвпадение - двата монумента са изградени през 1977 година*. И вече близо половин век напомнят на поколенията за автора на вдъхновяващата изповед: „Обичам те, мое мило отечество! Обичам твоите балкани, гори, сипеи, скали и техните бистри и студени извори! Обичам те, мой мили краю! Обичам те от всичката си душа и сърце, ако ти и да си обречен на тежки страдания и неволи! Всичко, що е останало в моята осиротяла душа добро и свято - всичко е твое!“.
* „Утро“ благодари на главния редактор на вестник „Балчик“ Албена Иванова за установяване на годината, в която е изграден паметникът в морския град.