Гл. комисар Златанов заяви, че това събитие в рамките на Българското председателство на Залцбургския форум е продължение на провелата се на 24 октомври министерска среща, задала общия тон в обсъждането на водещите приоритетни теми, които днес се надграждат от професионална перспектива. Златанов припомни, че преди година, през ноември 2023 година, ГДГП прие Шенгенска комисия с представители на 14 държави. Докладът от тази проверка показа, че дирекцията е изпълнила всички професионални критерии и нашата страна е готова да бъдем част от Шенгенското пространство.
Директорът на ГДГП подчерта, че през последната година България е направила съществени промени в организацията на работа при охраната на външните граници, предприе мерки за увеличаване на човешките ресурси и техническото обезпечаване, активизира значително оперативното взаимодействие със съседните страни по противодействие на контрабандата на мигранти.
„Българската държава инвестира огромен ресурс в охраната на българо-турската граница. В същото време усвоихме парите от ЕС, така че всички системи за наблюдение работят. В края на миналия месец завърши процедурата по възлагане на обществена поръчка за изграждане на видеонаблюдение на последните 100 км от българо-турската граница. Всички тези действия доведоха до значително намаление на миграционния натиск към страната ни, а съответно и към Европа, каза още гл. комисар Златанов. В срещата участваха ръководители на граничните служби на България, Полша, Румъния, Австрия, Словакия, Словения, Чехия и Хърватия - членки на Залцбургския форум, а също и ръководни представители на Сърбия и Косово. Те изразиха съгласие, че трябва да обменят информация за новите тенденции, да засилят оперативното сътрудничество помежду си и да координират усилията си, за да бъдат постигнати заложените общи цели.
Основна тема на министерската конференция през октомври беше засилването на сътрудничеството в противодействие на незаконната миграция и каналджийството. Подчертано бе, че е необходим всеобхватен подход и по-добро взаимодействие не само на двустранно и регионално ниво, но и между отделните инициативи в региона и в рамките на ЕС. Ключова в това отношение е ролята на европейските агенции, особено Фронтекс и Европол. Обменът на информация следва да е в реално време и да обхваща както новите тенденции в миграционните маршрути, така и предизвикателствата пред сигурността. Само по този начин държавите ще разполагат с пълна картина и ще бъдат подготвени да реагират при нововъзникнали заплахи.
България пое председателството на Залцбургския форум на 1 юли за шест месеца.