"Има още неща, които трябва да довършим с моя екип и ако има такава възможност, ние с радост бихме останали, за да ги довършим", заяви Цоков.
Относно проектобюджета за 2025 г. и дали ще има увеличение на учителските заплати, министър Цоков посочи, че най-малко 125% дори 130% процента е заложеното в бюджета за учителски заплати. По отношение на висшето образование министър Цоков припомни, че са заложили съответния процент, който е записан в Закона за висшето образование и припомни, че за тази година са били отпуснати над един милиард лева за висше образование.
„През следващата седмица сигурно ще се говори конкретно за рамката на бюджета за 2025 година. Това, което е нужно, ние от Министерство на образованието и науката сме го свършили“, каза Галин Цоков.
Министърът коментира и медийни публикации, според които деца от основно училище в Петрич са изпадали в абстиненция заради отнетите им телефони. Цоков обясни, че и България, подобно на други европейски страни, също върви по този път, в който училищата са свободна зона от телефони. И в момента Законът за предучилищно и училищно образование забранява използването на телефони по време на учебните занятия и учебните часове. В много училища телефоните на децата се прибират още в началото на учебния ден на специални места. Ние в момента дискутираме с директори, с учители, техния опит за това как се справят с този проблем, обясни министър Цоков. По думите му, това е решение, което се взима както от педагогическия съвет на училището, така и от обществения съвет, с участието на родителите, и се вписва в правилника на съответното училище. Може би ще изработим един такъв модел за такива „дигитални междучасия“, коментира министърът и изтъкна, че това може би ще е едно от първите решения на следващия редовен ръководен екип в Министерство на образованието и науката. „При следващ редовен екип предполагам, че това ще е едно от първите решения, което ние ще подготвим с достатъчно информация“, добави той.