Гостът разказа за непознатия ръкопис на идеолога на Възраждането „Падането на българското царство“ и за фотографии, достигнали до него преди 15 години. Ръкописът се състои от 38 страници, хартията е ръчно лята, с воден знак и е в добро състояние. Възможно е да е написан във Влахия, където се намира имението на Никола Балкански – братовчед на революционера-идеолог, или в Нови Сад. В текста се споменават исторически личности, като Цезар Бароний и Мавро Орбини. Но забелязах, че на една от страниците Раковски разказва как е открил препис на житието на св. Петка Българска, писано от св. Патриарх Евтимий. Затова той пише и в съчинението си „Асеневци“, сподели пред читатели Алексиев. Според него тези данни потвърждават хипотезата, че ръкописът е изключително интересен и непознат до момента.
Проявите в читалището станаха възможни след основния ремонт на покрива, който беше компрометиран от градушките през миналата година. Сградата е строена 60-те години на миналия век с доброволния труд на хората от селото. Течовете не позволяваха да се ползва читателската и зрителната зала, посочи кметът на Трилистник Мирчо Петров. Той уточни, че дейността в културния дом на селото е изключително активна и благодарение на хореографа Живко Тонев, който работи със самодейци от селото и региона.
Тази година започнахме ремонти на читалища в няколко населени места, като до месеци ще бъдат завършени, каза кметът на община "Марица" Димитър Иванов. По думите му, инвестициите в модернизация на културните центрове стимулират активното участие и повишаване качеството на живот на жителите.
БТА припомня, че с. Трилистник е единственото населено място в община "Марица" с изцяло обновена водопроводна и канализационна мрежа, с асфалтирани улици, с изградена пречиствателна станция.