Законодателят не предвиди възможност и право нито на Районните избирателни комисии, нито на ЦИК, когато установят някакви грешки при попълване на протоколите, в резултат на видеонаблюдението, да имат право да коригират протоколите на СИК, заяви Матева. Тя припомни, че с промяна в Изборния кодекс видеонаблюдението е било въведено като мярка на прозрачност, но според нея може би е трябвало да има и дисциплиниращ ефект към членовете на СИК.
За съжаление, гледайки записите, виждам, че изобщо не се притесняват да извършват нарушения на Изборния кодекс, част от тях граничещи с престъпление, отбеляза говорителят на ЦИК. По думите ѝ може да има „административно-наказателна санкция – глоба“, но „като последствие от действията им не могат да бъдат коригирани протоколи“. Няма такава предвидена законна възможност – нито за Районната избирателна комисия, нито за ЦИК, поясни още Матева. Според нея е добра практиката да има наблюдатели и застъпници на партии в СИК, които да гарантират честността и вярното отчитане на вота.
Говорителят на ЦИК Росица Матева коментира, че след въвеждане на видеонаблюдението единствените избори, които са произведени и впоследствие оспорени, са местни избори. Имахме случай, в който някои от административните съдилища изискваха записи от видеонаблюдението и ги съобразяваха при произнасянето си. Там се допуска повторно преброяване, обясни Матева.
По повод репортаж на БНТ, че в няколко секции при попълване на протоколите гласове на „Величие“ се нанасят в графата за други формации, съответно на по-долен или по-горен ред, Росица Матева заяви, че не мисли, че този случай „трябва да бъде опасен за доверието“.
Органите, които имат право да сезират Конституционния съд, са 1/5 от народните представители, президентът, Министерският съвет, Върховният касационен съд, Върховният административен съд и главният прокурор, каза също говорителят на ЦИК.