Основната цел на проекта е да предостави обективна и изчерпателна информация, за да се даде точна цялостна картина на политиката на сближаване на Европейския съюз, включително Фонда за справедлив преход или съответната подкрепа по Плана за възстановяване на Европа или от инструмента за техническа поддръжка. Специален акцент ще бъде поставен върху уменията като двигател за развитието на регионите.
Конференцията ще бъде открита от генералния директор на БТА Кирил Вълчев. Във форума ще участват Йорданка Чобанова, ръководител на представителството на Европейската комисия в България, археологът проф. Казимир Попконстантинов и Янко Йорданов, кмет на община Велики Преслав.
В първия панел "Политика на сближаване на Балканите" ще участват Кътълин Ръдой, заместник-ръководител на посолството на Румъния, в България и Венцислав Спирдонов, председател на Националната асоциация на председателите на общинските съвети в Република България и председател на Общински съвет във Велико Търново.
В панела "Политиката на сближаване – инвестиции в хората" ще вземат участие Цветан Спасов ръководител на Управляващия орган на Програма "Човешки ресурси"; главният директор на Главна дирекция "Европейски фондове, международни програми и проекти" от Министерство на труда и социалната политика; Иван Иванов, старши експерт в Главна дирекция "Верификация" от Изпълнителната агенция "Програма за образование"; Галина Иванова, началник на отдел "Североизточен регион" от Главна дирекция "Стратегическо планиране и програми за регионално развитие" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
В закриващия панел на тема "България в ЕС - Предизвикателства и възможности" ще участват Десислава Петрова, заместник-кмет по бюджет и финанси в Община Шумен; проф. д-р Евгени Станимиров, ректор на Икономическия университет във Варна; проф. д-р Милена Стоянова, преподавател в катедра "География, регионално развитие и туризъм" от Шуменския университет "Епископ Константин Преславски"; Милена Димитрова, зам.-директор на Професионалната техническа гимназия "Симеон Велики" във Велики Преслав; Янко Йорданов, кмет на община Велики Преслав; Юлияна Христова, експерт в отдел "Образование, наука и развитие" в Община Шумен; Александър Горчев, директор на Археологическия музей "Велики Преслав" във Велики Преслав.
С помощта на медиен микс проектът ще представи пред възможно най-много хора ролята на кохезионната политика за постигане на политическите приоритети на ЕС и за справяне с настоящите и бъдещи предизвикателства пред ЕС на Балканите, във всички региони в България, във всички градове и села със специален фокус върху местната общественост. Местните жители, особено младежите, ще бъдат ангажирани в партньорство с университетите чрез няколко хакатона.
На 9 май на Деня на Европа ще бъде организирано събитие, на което чрез 3D мапинг на сградата на БТА на бул. "Цариградско шосе" в София по атрактивен начин ще се ангажира широката общественост с резултатите от политиката на сближаване.
В периода от ноември 2024 г. до септември 2025 г. БТА ще организира дискусии в пресклубовете си в градовете: Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Петрич, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Самоков, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Троян, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Белград, Босилеград, Букурещ, Одрин, Скопие и Солун.
Проектът е продължение на два проекта, изпълнявани от БТА през 2023 и 2024 г. и надгражда дейностите и постигнатите резултати.