Релефът на пантера, открит в Жаба могила край Стрелча, е много рядък за епоха си, каза директорът на Историческия музей в града Николета Петкова

Релефът на пантера или лъв, изобразен върху варовикова плоча, открит в Жаба могила край гр. Стрелча, е един от експонатите от фондовете на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.
Както БТА съобщи общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, като българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември т. г. до 3 март 2025 г.
За изложбата в САЩ е избрана лявата част, а дясната- в малко по-лошо състояние,  може да бъде видяна в експозицията на музея, разказа директорът на културната институция в средногорския град Николета Петкова. Тя обясни, че Жаба могила е един от най-интересните археологически паметници в древна Тракия. Според специалистите тази гробница е един от най-старите монументални градежи в Тракия.
Тракийската гробница и светилище Жаба могила е проучена е в края на 70-те години на ХХ век от екип с научен ръководител д-р Георги Китов.  Сред артефактите са колесница-четириколка, акротерий с изображение на горгона Медуза, цветна украса в синьо, черно и червено, сребърни апликации, зооморфни стилизирани керамични фигури, керамични съдове и др.
Името на могилата е дадено от местното население, тъй като в близост до нея е имало блато, обитавано от земноводни жаби.
Николета Петкова изрази надежда, че скоро могилата ще бъде консервирана и социализирана, тъй като от много време стои отворена.
Повече за артефакта от гр. Стрелча и археологическите находки в района средногорския град разказва директорът на Историческия музей Николета Петкова в интервю за БТА.
/СЛЕДВА/