Проектът за подобряване на качеството на атмосферния въздух в община Пловдив чрез намаляване на емисиите от фини прахови частици от битовото отопление е финансиран по процедура "За по-чист въздух" на Оперативна програма "Околна среда" 2021 - 2027 г". Общата му стойност е 28 млн. лв., от които 23,8 млн. лв. са предоставени от Европейския фонд за регионално развитие, а останалата сума е от национално съфинансиране.
От поставяне на фотоволтаични системи ще могат да се възползват 50 домакинства, избрали климатик като нов отоплителен уред. Те трябва да получават помощи за отопление, жилището да е основно и да не е свързано към топлопреносната мрежа. Изискванията за всички кандидати са жилището да е на територията на община Пловдив, да е собственост на кандидатстващия или съсобствениците да изразят съгласие и да се отопляват на дърва и въглища. Кандидатстващите по програмата ще могат да избират старите им уреди да бъдат подменени с климатик, камини на пелети с радиатори или термопомпи с вентилаторни конвектори. Проектът предвижда демонтаж на старите и монтаж на новите отоплителни уреди.
В специализиран сайт по програмата е публикувана цялата информация за кандидатстващите, като предстои във всички шест района на Пловдив да бъдат разкрити информационни офиси, както и един централен. Предстои и отпечатването на рекламни материали и поставяне на билбордове в града. Периодично набраните заявления ще се проверяват, за да започнат едновременно с подаването на документите и дейностите по демонтаж и монтаж.
Крайният срок за изпълнение на проекта е до май 2029 г.
В момента общинската администрация сформира екип, който ще обхожда домакинствата, участвали в предходния проект. По него се възползваха 3169 семейства, като повечето от тях са предпочели поставянето на климатик.
БТА припомня, че в средата на месец август тази година Община Пловдив подготви и друго проектно предложение за кандидатстване по процедура "Зелена инфраструктура в градска среда", Приоритет 5 по Програма "Околна среда 2021-2027" за подобряване качеството на атмосферния въздух чрез мерки за намаляване на вторичното разпрашаване.
Общината е пряк бенефициент по процедурата и може да получи средства в размер 10 755 155 лева, които да се инвестират в изграждане на зелени площи за широко обществено ползване, изграждане на зелени стени, облагородяване на "кални петна" и други мерки, допустими по процедурата. Приоритетно това ще става с растителни видове с висока степен на поглъщане и/или задържане на фини прахови частици.