- Г-н Димитров, предстоят поредни избори и поредно очакване нещо да се случи. Какво да очаква Русе по отношение на развитието си?
- Всички хора виждат, че това са седмите поредни избори и че ситуацията в държавата е сериозна. Тя няма да се разреши с неучастие и някакъв вид протест чрез негласуване, защото тогава купените гласове ще натежат и хората ще получат още по-лош парламент от сегашния. Много е важно да има активност и много е важно хората да си харесат и да подкрепят някого, винаги това е бил изходът от всяка политическа криза.
Хората постоянно ми задават въпроса за развитието на Русе. Ще ви кажа по какво сме работили досега и какво очакваме да се случи в бъдеще. За да расте бързо българската икономика, един от факторите е нарастване на износа. За региона на Русе това е свързано с капацитета за преминаване на товари от България към Румъния. Когато се чака 24 часа и повече - 48, а дори съм чувал и за 72 часа, това ограничава потенциала за развитие на цялата икономика, не е просто проблем на града. По тази причина, работихме по следното направление: няколко пъти разговарях с министъра на отбраната да включим ферибота във военния Шенген. Той е извикал всички министри и е провел срещи в Румъния по темата с разбирането колко е важно да се пусне тази връзка особено когато тече ремонт на Дунав мост. Вече на всички ни е ясно, че от страна на Румъния има пречки, но те трябва буквално до края на годината да бъдат преодолени, дори и за по-кратък срок.
На следващо място: и предишният, и сегашният министър на транспорта имат писмени ангажименти след мои въпроси за намиране финансиране на интермодалния терминал, за който се говори отдавна. Защото един от начините да се намали натоварването по границата е да се прехвърлят товари от един транспорт на друг. Аз съм склонен и дори убеждавам, ако не се намери европейско финансиране - макар че още има възможности за това - да направим интермодалния терминал с финансираме от бюджета.
- Възможно ли е това?
- Разбира се. Не само че е възможно, а е и логично, защото се връщаме пак на онази първоначална и голяма задача - за да расте по-бързо икономиката, не трябва да има тежки опашки по границата. На следващо място е сухопътният Шенген, това е може би най-важната задача. И тук надеждите ни са да има развитие буквално до края на тази и началото на следващата година. Знам, че ще кажете за австрийското правителство и сложната политическа ситуация там - всичко това го знаем, но ние сменихме и нашия подход. Вече не говорим само за интереса на България, а говорим за интереса на Европейския съюз. Защото камионите, които чакат тук, са от всякаква националност и променените международни трасета касаят целия Европейски съюз, това е проблем на цялата общност. Скоро на посещение идваха френски сенатори и аз това им казах - трябва да осигурим сухопътен Шенген за България и Румъния не заради тях самите, а заради целия Европейски съюз. Защото загубите се разпределят между всички страни, те не са само за нас.
- Каква е вероятността Гърция и Турция действително да направят обиколно трасе, каквато идея има?
- Голямото оплакване е, че освен задръстванията, които се случват по обективни причини, на територията на България има проблеми с паркинги, които се управляват лошо и които поради частен интерес усложняват допълнително проблема. По наше искане и предложение ще бъде създадена една система: независимо какъв е паркингът, когато става въпрос за достъп до границата, държавата да организира всеки да получава билетче в зависимост кога е дошъл, за да има поредност на преминаване. Изумителното е, че министърът на транспорта каза: „Добре, ще го направим, ще ни трябват две години“. Аз им казах, че това след две години може вече да не ни трябва! Ние поискахме до края на годината да има поне пилотен вариант на решение. И тук ще ги натискаме, защото международните превозвачи виждат не само обективните проблеми, а и субективно създадените на територията на България. И те ги дразнят повече. Оттам се появи идеята за заобикаляне на България, но то оскъпява транспорта и ако ние си решим нашите въпроси, няма да има заобикаляне - то зависи от нас.
На следващо място: много е важна тази капиталова програма, която създадохме, говорейки за развитието на Русе, региона и Северна България. Където и да отиде човек в Северна България, хората направо му казват: „През целия мандат на Бойко Борисов ние бяхме забравени и при нас идваха много по-малко средства, на фона на Южна България“ и това е обективна истина. Затова е и този нов подход - всяка община да има средства за капиталови разходи на база население, включително Русе. Русе има до 50 млн. лв. на година, друг е въпросът за колко е кандидатствал кметът. Но това е вече отговорността на всяка община, ние сме осигурили средствата. Това дава възможност местната власт не просто да се оплаква и да казва, че не се случват нещата - средствата са осигурени и проектите могат да бъдат реализирани. Ще видите в края на годината и особено през следващата година, че едни общини ще бъдат изключително успешни, а други - не толкова. И нашата обща задача ще бъде там, където има несправяне или закъснение, да се вземат мерки и да се ускорят процесите.
- Дотук говорихме за глобалните проблеми, а кои са регионалните подходи за решаване проблемите на развитие?
- Въпросът ви е в десетката. Разсъждаваме по темата как да бъдат насочени инвеститори извън най-големите други проекти в България, защото в София вече има свръхконцентрация. Което от един момент нататък, за да има развитие на цялата страна, трябва да се измислят подходи инвеститорите да отиват вече не само към трите най-големи градове - това е задачата, която трябва да се реши. Тук се мисли за няколко неща. Едното е данъчни облекчения, а другото е разширяване на индустриалните зони - знаете, че тук се работи по тази идея. Третото е европейски проекти, които да касаят тези региони, за да се развият по-бързо. Но аз съм убеден в едно: с влизане в сухопътния Шенген, Русе много ще дръпне. Това, което си говорим много години - за логистичния транспортен център, което до момента е една неизпълнена мечта, с влизане в сухопътния Шенген ще стане реалност. И то не защото някой е решил така, а по обективни икономически причини, икономиката ще го направи - и то не само българският бизнес, а ще дойдат и международни компании. Според мен тогава Русе и Гюргево ще станат обща икономическа зона, което ще я направи по-атрактивна за инвеститорите, отколкото са поотделно Русе и Гюргево.
- Говорим за капиталови разходи и инвестиции, но в момента като че ли се нагнетява едно усещане, че бюджетът не издържа разходите, че инвеститорите бягат и че лека-полека тръгваме надолу. Вървим ли към срив?
- Всяко служебно правителство, което управлява повече от 4 месеца, обявява огромен прогнозен дефицит. Служебният кабинет на Радев постъпи така, а сегашният служебен кабинет, който е доминиран от Борисов и Пеевски прави същото. Те просто не могат да се справят със събирането на приходите - това е единият въпрос. Защото когато има служебни кабинети, приходните администрации предпочитат лесните, а не трудните задачи. Тоест те не отиват при големите фирми да събират данъци, което винаги е трудна задача и крие рискове - по-лесно е да отидеш при продавачките, фризьорките, козметичките и т.н., свободните професии, това е първият феномен. Има и втори феномен, който действително е верен, че има нарастване на разходната част, което е изпреварващо спрямо приходната и трябва да бъде коригирано, но не за сметка на капиталовите разходи, а за сметка на неефективни разходи. И тук вече идва огромната отговорност на евентуалното бъдещо редовно правителство. Свързаният въпрос обаче е следният: като има такъв проблем, служебният кабинет защо последният ден направи онова заседание, което беше провалено? На което трябваше да придвижим напред въпросите, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, за да получим втория транш? Добре, виждат проблем - защо се забавиха толкова много? Втори въпрос: аз съм задал серия от питания и съм установил, че средства, отпуснати от Европейската комисия да закупим рентгени и скенери за граничните пунктове, са похарчени без обществена поръчка, с избор на една компания от страна на Агенция „Митници“ и Министерство на финансите. Това създаде риск за две неща: първо за Шенген и второ - за следващия транш от Европейската комисия. Служебният кабинет от една страна се оплаква как не вървят нещата, а от друга - не взема очевидните мерки и даже проваля вече осигурени програми.
- Но, казано съвсем директно, толкова ли е апокалиптична картината?
- Не, картината може да бъде овладяна. Думата „лесно“ не е подходяща, но може да бъде овладяна с адекватни усилия от редовно правителство. И тук са прави хората, които казват, че с тези чести избори и служебни кабинети, които идват за малко, не носят отговорност и не правят усилия за добра събираемост на приходите, дефицитът става все по-голям.
- А как стои въпросът с оттеглянето на инвеститори?
- В тази връзка предлагаме много важни десни мерки, защото ние не можем да гледаме как инвеститори си тръгват от България. Едната е: нулева ставка за реинвестираната печалба в машини и оборудване, тоест вместо инвеститорът да си тръгва, да инвестира печалбата си в България и тогава тя няма да бъде облагана. Това е мярка, която възприе Естония преди години с изключителен успех. С други думи, мислим за начини, как да задържим инвеститорите да не си тръгват. На следващо място: разходите за развойна дейност да се отчитат за счетоводни цели в двоен размер, който да стимулира не само да останат в България, но и да развиват иновативни продукти и да имат икономическа полза да го правят. Освен това, специално за малките фирми и едноличните търговци, сме предложили намаляване на данъка от 15 на 10%, което е продължение на политиката, благосклонна към малките фирми. Увеличихме и прага за регистрация по ДДС - той става 166 000 лв. от началото на 2025 година. А заедно с това, сега предлагаме и намаляване на данъка за едноличните търговци - да помогнем на малките фирми да се укрепят, да работят и да създават стойност.
- Какъв е шансът да има редовно правителство?
- Ние от ПП и ДБ сме предложили единствения, според нас, възможен и разумен вариант и той е следният: граждански премиер по модела „Марио Драги“, който да е равно отдалечен от политическите партии. Защото отношенията са на недоверие и друг разумен вариант за създаване на редовно правителство, според нас няма. Подобни варианти са правени в Европа и са вършили работа. Вижте, България има елит. Ние имаме много качествени хора и те бягат от политиката - факт. Но можем да ги ангажираме да участват в едно правителство с ясна програма, ясни ангажименти и срокове по месеци, и не може без антикорупционна част. Това е разумният вариант: като привлечем успели българи от България и чужбина, които не са политизирани, за да участват в едно такова експертно правителство.
- Но изпълним ли е той политически?
- Затова ще се търси приемлива фигура. Ще се търси човек, на когото самата репутация ще бъде на успял, компетентен и равно отдалечен от партиите, има такива хора. Проблемът не е дали ги има или няма, проблемът е дали ще успеем да ги ангажираме да се занимават с политика в сложната ситуация, в която се намираме.
- Това е много труден пъзел - първо трябва да се договорите за принципите, а после трябва да се определят и хората, които ще се съгласят да ги изпълняват.
- Точно така, но няма друго решение. Защото аз, освен нашето предложение, съм чул и още едно - на ГЕРБ, което бих казал, че е сигурна предпоставка за осми избори. Те казват: „Ние ще издигнем за премиер нашия лидер Бойко Борисов“. Това, извинявайте, няма кой да го подкрепи. Тоест, освен нашата идея за експертна, равно отдалечена гражданска фигура, аз не съм чул някой друг да предлага решение.
- Самият Бойко Борисов каза в Русе, че гарантира, че ще направи всички усилия и компромиси, за да има правителство.
- На Борисов и Пеевски им харесва в момента това, което се случва - те държат истинската власт в България огромната част от регулаторите са избрани от тях. Избрани са от ГЕРБ, ДПС и БСП и им върши работа да отиваме от избори в избори. Така че те нямат проблем да отидат на осми избори, дори Борисов се изпусна в едно свое изказване, когато говореше за осми избори, а после тръгна да замазва положението, но това остана в медиите.
- Осми, девети избори - докъде ще ни докара това?
- Много хора дори с елементи на обвинение ме питат защо направихме последното редовно правителство. Аз казвам, че тогава имахме подобна ситуация с дефицита и не можехме да оставим България нито да изпадне в тежко финансово състояние, нито да остане в някакво тотално безвремие по главните въпроси, които трябваше да се решават. Помните ли, че служебният кабинет на Радев внесе един прогнозен бюджет с 6.4 % дефицит - прогнозата сега е същата. Помните ли също, колко беше дефицитът в края на същата година, когато дойде редовното правителство? 1,9% - три пъти по-малко, което показва, че винаги има решение. Но тези решения изискват отговорност и работа.
- На изборите през юни отново бяхте водач на листата на ПП-ДБ в Русе, но влязохте в парламента от София. Русенски депутат ли ще бъдете този път?
- Честният отговор е, че това винаги е въпрос, който се решава от ръководството. Важното е, че моите ангажименти към Русе са категорични. Няма важен дебат за Русе в парламента, в който да не съм се включил. Няма важна тема за Русе, по която да не съм работил с колегата Иван Белчев. На практика се получи, че имаше 2 души от страна на ПП и ДБ - аз и колегата Белчев, които бяхме активни по всички русенски въпроси. Това, в което аз мога да бъда полезен е, че моите питания и предложения се чуват от министрите - било то служебни или редовни. Например имах серия срещи и разговори с Юлиян Попов за важността да се постигне споразумение с Румъния за нов мост при Русе и той успя да убеди румънската страна и заедно да кандидатстваме пред ЕК. В постоянен контакт съм с хората, които гласуват за нас в Русе и с общинските ни съветници. С нашите общински съветници заедно работим по общинската капиталова програма и настояваме за много повече активност от Община Русе като кандидатстване и реализация на проекти. По предложение на русенски журналист съм изискал месечна отчетност на проектите и получените приходи от всички общини, за да има граждански контрол.
Към Русе съм поел ангажименти, които изпълнявам и смятам да изпълнявам винаги, когато това ми е по възможностите.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!