Проточил се спор между проектант и консултант бави дългоочаквания ремонт на бившия Дом на учителя, който трябва да се превърне в модерен Младежки център, научи „Утро“. Заради нови противопожарни изисквания се наложило проектът да бъде преработен и отново внесен за оценка за съответствие на инвестиционния проект /ОСИП/.
Проектът на Община Русе бе одобрен в края на миналата година, а договорът за финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост на стойност 4,27 млн. лева бе подписан през февруари. За да се стигне до обявяване на обществена поръчка за строителните работи трябваше да бъде избрана фирма за възлагане на дейности по оценка за съответствие на инвестиционния проект /ОСИП/, въз основа на която да бъде издадено разрешение за строеж. Поради липса на кандидати такава консултантска компания дълго време не можа да бъде определена, а когато най-после се захванала за работа открила пропуски в мерките за противопожарна безопасност. Наложило се Общината да организира съвместни срещи на двете фирми с Пожарната, за да се изгладят противоречията, след което се стигнало до преработка на проекта. Той вече е готов и отново внесен за ОСИП. И ако консултантът няма повече забележки, обществена поръчка за строително-монтагни работи най-после ще може да бъде обявена, обясни кметът Пенчо Милков.
Бившият Дом на учителя е архитектурен паметник на културата. Фасадата й е с богата украса от декоративни первази, пиластри и орнаменти, така че реставрацията й ще подобри облика на главната пешеходна улица в Русе. Емблематичната сграда е необитаема от 2010 г. и е в окаяно състояние. Бъдещият Младежки център ще включва множество помещения, необходими за функционирането му - зали за обучения, включително за семинари с минимум 100 участници, за дигитални и езикови обучения, сензорна стая с мултимедия, стаи за настаняване на поне 15 души, съблекални, тоалетни и др. В дворното пространство трябва се изгради и лятно кино.
Крайният срок за приключване на дейностите е до 30 юни 2026 г.