Тестови полети на експериментални научноизследователски ракетни модели с ново екологично ракетно гориво се състояха край Кюстендил

Тестови полети на експериментални научноизследователски ракетни модели бяха проведени от членове на Клуба за аерокосмически технологии в Кюстендил, съвместно с екип от Химикотехнологичния и металургичен университет (ХТМУ) в София, на площадката на бившето селскостопанско летище край Кюстендил, съобщи за БТА Христофор Скандалиев, който е част от екипа, направил тестовете. 
В конкретните полети е използвано напълно ново екологично ракетно гориво на базата на йодни съединения, което има за цел елиминиране на хлорните емисии от съществуващите твърди ракетни горива. Разработката е уникална в световен мащаб, според направените проучвания на публикуваната досега научна информация, каза Скандалиев. "За пръв път летят ракети с гражданско приложение, заредени с подобни горивни състави, които могат да бъдат изключително ценни за нов вид противоградови ракети, заради спецификата на отделяните при горенето химични съединения", посочи още той.
"Главна цел на изпитанията е получаване на база данни за характеристиките на иновативни твърди ракетни горива, разработвани по научен проект във Факултета по химични технологии на ХТМУ, от екип с ръководител доц. д-р Весислава Тотева", каза Христофор Скандалиев. В екипа участва и доц. д-р Калин Крумов от направление "Топлотехника" в същия университет.
Освен от тестовете на горивните рецептури, ценни резултати са получени и за поведението на конструктивните елементи на ракетните модели от серията "Биоракети". Използвани са нови композитни материали от типа въглерод/въглерод и биокомпозити, направени от отпадъчни полимери и отпадъчна биомаса.
Експериментални полети са съгласувани с ръководството на Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация", Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" и собствениците на площадката за изстрелване на ракетите. За организацията и провеждането на тестовете получихме ценна помощ от младежите от Школата по моделизъм в Обединения детски комплекс в Кюстендил и техния ръководител Николай Николов, допълни Скандалиев. 
До края на октомври са предвидени още подобни полети за допълване на необходимата научна информация и усъвършенстване на използваните иновативни технологии. 
Миналата година екипът направи и наземен тест на ракетен двигател с екологично гориво в землището на село Неделкова Гращица, община Невестино.