Храмът “Св. Параскева-Петка Търновска” се намира в квартал „Картала“ и е двуетажен. Той продължава да се изгражда постепенно и предимно с дарения от миряни. “Организираме хората да дават каквото могат, не сме участвали и няма да участваме в проекти, за да търсим държавни или европейски средства“, обясни за БТА свещеноиконом Славчо Николов, според когото великотърновци разполагат с нужния потенциал да направят и поддържат този храм.
“Св. Параскева-Петка Търновска” е първата църква в най-новата история на града, посветена на покровителка на Търновград. Инициативата за нейното построяване е от 2005 г., а година по-късно Общинският съвет издава разрешително за неговото изграждане. Архитектурният проект на църквата е направен безвъзмездно от покойната вече арх. Румяна Брайнова. Храмът е с форма на еднокорабна базилика и разполага със 102 кв. м застроена площ и още 55 кв. м помощни помещения с камбанария.
Четирите големи икони на царския ред в иконостаса на храма са рисувани през 2016 г. като дипломна работа на трима студенти. Това са Милена Димова, Ивайло Цветков и Константина Константинова от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, които тогава работят под ръководството на доц. д-р Ваня Сапунджиева и проф. д-р Миглена Прашкова. Младите иконографи са изработили и проекта за цялостното изписване на църквата. Иконите и разработките за вътрешната и външната стенописна украса са част от тяхното обучение в Православния богословски факултет. Проектът им е одобрен от Епархийския съвет при митрополията във Велико Търново.
През 2020 г. храмът бе украсен с икони на дванадесетте апостоли и Дейсис, включващ образите на Исус Христос, св. Богородица и св. Йоан Кръстител. Изображенията на светците са дело на доц. Сапунджиева, каза отец Славчо. В началото на 2022 година църквата се сдоби с камбана, закупена със средства от дарения и докарана от Украйна, тъй като тамошните са с по-добър звук от изработените в България. Новата придобивка е монтирана над входа, за да огласява околността и да приканва енориашите за светите служби, разказа той, като добави, че предстои още работа.
БТА припомня, че преди малко повече от година Катедралният храм „Рождество на Пресвета Богородица“ във Велико Търново се сдоби с плащаницата на св. Петка Търновска. Тя пристигна от румънския град Яш, където се съхраняват мощите на светицата, и остана като дар за жителите и гостите на старата столица. Плащаницата беше посрещната от представителна военна рота на Националния военен университет „Васил Левски” в старата столица, от кмета на града Даниел Панов, великотърновския митрополит Григорий, представители на местната власт, общественици, миряни, гости от Румъния и българското посолство в северната ни съседка.
Пристигането на плащаницата във Велико Търново стана възможно благодарение на инициативен комитет, с благословията на румънския патриарх Даниил и на румънския митрополит Теофан. Това се случи със съдействието на русенския митрополит Наум, представителя на Българската православна църква в Румъния Кирил Синев и в сътрудничество с Ивайло Маринов от Посолството на България в Букурещ. Кметът на Велико Търново получи свидетелство за предаване на одеждите, издадено и подписано от митрополита на Буковина и Молдова – Теофан, и удостоверяващо, че те са били поставени за минималния необходим срок върху мощите на св. Петка и са придобили качествата да даряват любов, късмет и щастие на хората. На градоначалника беше връчена и специална икона на светицата.
При пристигането на плащаницата, инициаторите за нейното донасяне припомниха, че в житието, което Патриарх Евтимий пише за св. Петка Търновска, казва, че „подобно на майка, що обича децата си, тя бездруго ще отнеме нашата детска безсловестност, а ще придаде сила на усърдието ни и ще ни напътства към доброта и най-вече към блаженство“. По-късно Цар Иван Асен II заявява, че би дал всичко, за да получи съкровището, което представляват мощите на светицата. След битката при Клокотница той успява да ги донесе в Търновград – столицата на България, а в деня на пристигането им цялото царско семейство и приближените им ги посрещат с почести, припомниха още инициаторите. Впоследствие българите са се молели пред тях и са се уповавали на силата им, а някои ставали свидетели и на чудеса, допълниха те.