С новите варианти ваксини срещу JN.1 на COVID-19 са ваксинирани 11 983 желаещи

С новите варианти ваксини срещу подварианта JN.1 на COVID-19 са ваксинирани 11 983 желаещи. Това казаха за БТА от пресслужбата на Министерството на здравеопазването (МЗ).
Имунизацията с новите ваксини започна в началото на септември. В първите две седмици след доставката на новите дози ваксина бяха имунизирани 3264 души, съобщи специализираният сайт „Плюс мен“, който е създаден по инициатива на МЗ. Ваксинирането срещу COVID-19 се извършва в имунизационните кабинети на регионалните здравни инспекции, в кабинетите при личния лекар или в други определени за целта лечебни заведения. Имунизацията е по желание и е безплатна.  
Ваксинирани деца и възрастни
От началото на ваксинационната кампания – 27 декември 2020 г., до 25 август т.г., включително, със завършен ваксинационен курс срещу коронавирусната инфекция са 27 046 деца на възраст 0-17 години, което е 2,45% от децата в страната. Със завършен ваксинационен курс срещу инфекцията са 2 043 979 възрастни, което е 38,27% от възрастното население в България.
Налични ваксини срещу COVID-19
Към 31 август т.г. в срок на годност в страната ни са налични 1 140 872 дози ваксини срещу COVID-19, които се съхраняват в хладилни съоръжения в регионалните здравни инспекции и в „Бул Био – Национален център по заразни и паразитни болести“ ЕАД.
Унищожени и дарени
В периода 2020 г. - 31 август 2024 г. България е платила 489 979 328 лв. собствени средства за купуване на 8 488 620 дози ваксини срещу COVID-19, показват данните от МЗ, получени в БТА по Закона за достъп до обществена информация. За същия период са унищожени 1 931 992 ваксини срещу COVID-19 заради изтичане на срока им на годност. В рамките на периода 2020 – 2024 г. страната ни е дарила ваксини срещу коронавирусната инфекция на други държави, като на Кралство Бутан са дарени 172 500 ваксини, на Босна и Херцеговина – 308 570, на Република Северна Македония - 51 480, на Бангладеш - 270 000, на Иран – 2 830 400, посочиха от МЗ. Общо 5 564 942 са унищожените и дарените ваксини срещу COVID-19.
Новата ваксина
В началото на септември 2024 г. в България бяха доставени 84 960 ваксини срещу COVID-19, които са насочени срещу новия вариант JN.1 на SARS-CoV-2. Заявката за доставка на ваксините е направена през юли 2024 г., а информацията за стойността на ваксините е конфиденциална, посочиха още от МЗ.
Ваксината срещу JN.1 на SARS-CoV-2 може да се прилага самостоятелно, независимо дали са налице преболедуване и предходни ваксинации. Прилага се в единична доза, като изключение са децата под 5-годишна възраст, при които, ако не са преболедували или ваксинирани до момента, се имунизират с три дози, допълват от „Плюс мен“.
Спестени средства
На 17  декември 2020 г. Европейската комисия (ЕК) съобщи, че ваксинацията срещу инфекцията в ЕС ще започне на 27-29 декември. Към онзи момент ЕК беше договорила доставката на над два милиарда дози от различни ваксини срещу коронавирусната инфекция до края на 2021 година.  
Първата доставка на ваксини срещу коронавирусната инфекция пристигна в България на 26 декември 2020 г. и веднага беше разпределена в няколко регионални здравни инспекции, като целта беше да се ваксинират желаещите медици, работещи „на първа линия“, както и хората над 65-годишна възраст.
След около месец беше направена доставка и на втората партида ваксини.В рамките на следващата година и половина в България бяха направени доставки на ваксини срещу коронавирусната инфекция от различни производители. 
През юни 2022 г., в рамките на редовно заседание на Съвета на ЕС по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси, част „Здравеопазване“, здравните министри на България, Хърватия, Естония, Унгария, Литва, Латвия, Полша, Румъния, Словения и Словакия представиха общо писмо до ЕК, с което настояха за редуциране на предстоящите доставки на ваксини, както и за предоговаряне на условията по споразуменията, подписани от ЕК, така че да бъде гарантирано ефективното разходване на публичен ресурс и да има клаузи, защитаващи обществения интерес. Министърът на здравеопазването тогава – проф. Асена Сербезова, изрази сериозната си загриженост относно излишъка на ваксини срещу COVID-19, които предстои да бъдат бракувани, тъй като доставяните количества ваксини сериозно надхвърлят потребностите на населението.  
През декември 2022 г. във видеоконферентна среща на министъра на здравеопазването д-р Асен Меджидиев с еврокомисаря по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириакиду, д-р Асен Меджидиев изрази отново позицията, че България продължава да настоява за предоговаряне на условията по договора, сключен между ЕК и една от фармацевтичните компании, отнасящи се за доставка на ваксини за периода 2022-2023 година. Според договора в България през 2023 г. трябваше да бъдат доставени над седем милиона дози ваксина от един производител. 
През май 2023 г. служебният министър на здравеопазавнето д-р Асен Меджидиев съобщи, че България ще спести 188 млн. лв., които трябваше да заплати по договора със същия производител на ваксини, в резултат на последователните усилия и категоричната позиция на Министерството на здравеопазването. ЕК приключи успешно преговорите с производителя и подписа Допълнително споразумение №5 към Споразумението за закупуване, последващо развитие, производство и опции за закупуване и доставка на ваксина срещу COVID-19 за държавите членки на ЕС (SANTE/2021/03/020). В резултат на това в страната ни ще бъдат доставени единствено заплатените и отложени количества ваксини, които трябваше да получим през 2022 г., посочи Меджидиев тогава. До изтичането на договора с фармацевтичния производител през 2026 г., България няма да получава нови доставки, освен ако страната ни изрично не пожелае това, според нуждите на населението. В същото време, с предоговарянето на условията, България ще има гарантиран приоритетен достъп до нови адаптирани ваксини, произведени от компанията за всички бъдещи варианти на вируса SARS-CoV-2, при евентуална нужда и желание от страна на България.
Други 112 млн. лв. са били спестени, след като се постигна споразумение предвидени за доставка в България количества ваксини да бъдат закупени от друга държава членка, каза още той.