Политическата криза няма да намери решение, докато не се повиши избирателната активност, каза Румен Радев

Всички знаем, че сме изправени пред един дълбок обществен проблем и това е политическата криза. Тази криза няма да намери своето разрешение, нито ще имаме правителство и парламент с достатъчна легитимност и срок на годност, докато не се повиши избирателната активност. Това заяви държавният глава Румен Радев в края на организираната от него среща с представители на институциите, отговорни за подготовката на предстоящите избори за Народно събрание и гарантирането на честността на вота.
Различни са факторите, които влияят на избирателната активност - самите политики и действия на партиите, но в голяма степен влияят и действията на органите, които отговарят за честността на изборния процес, отбеляза Радев. По Конституция това е основен приоритет в работата на служебното правителство и съответно на пряко отговорните институции за изборния процес, каза той. 
Нищо не отблъсква повече гражданите от урните както доказателствата за купен и за контролиран вот, коментира президентът. И нищо не отблъсква повече гражданите от политиката от гледката, която виждат, когато представителите на този купен и контролиран вот се докопат до българския парламент и започнат да се разпореждат с тяхната съдба, каза Радев. Държавният глава призова институциите, отговорни за провеждането на изборите и гарантирането на честен вот, да работят за максимално ограничаване на тези прояви. Обществото трябва да получава навременна информация какво се върши по отношение на "това грозно явление", каза Радев.
Искам да ви благодаря за положените до момента усилия, обърна се президентът към присъстващите на срещата. От представената от вас информация разбираме, че са взети всички необходими мерки и че е създадена организация. Доколко са били ефективни вашите действия, ще проличи в деня на изборите, заяви също Радев. 
В срещата при президента участваха служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, определен от Министерския съвет за координатор на организационно-техническата подготовка на изборите, служебният министър на електронното управление Валентин Мундров, служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков, и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, председателят на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова и заместник-председателят на Държавната агенция „Национална сигурност“ Георги Георгиев.