Художествената галерия в Казанлък ще представи изложбата „Няма само един път. 70 творби от колекция „Илиян Дончев“

Изложбата „Няма само един път. 70 творби от колекция „Илиян Дончев“  ще бъде официално открита в Художествената галерия в Казанлък на 10 октомври, съобщи за БТА директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и уредник на експозицията. Това е втората изложба от платформата на галерията „Търсачите“ , в рамките на която ще бъдат представяни фрагменти от частни колекции. В нея са включени творби на Иван Милев, Дечко Узунов, Димитър Чорбаджийски – Чудомир, Светлин Русев, Теньо Пиндарев и други.
Експозицията се явява като своеобразно продължение на големия разговор за значението на фигурата на колекционера в съвременното развитие на художествената сцена и като опит за издирване и осмисляне на отговорите на въпросите „Защо колекционираме?“, „Какво колекционираме?“ и разбира се - „Как правим това?“, посочи д-р Петров. Това са въпроси, за които няма еднозначен отговор, защото няма един път. Привидно хаотична, колекцията на Илиян Дончев е една стройна колекция, в която се отразяват изключително странстванията на нейния събирач - из страната ни, по света, във времето, към себе си и другите. Колекционерството представлява възможност да общувам с красивото, казва Илиян Дончев, цитиран от организаторите. Той отбелязва, че не е колекционер на конкретни автори и не купува, за да продава или заменя, а купува единствено онова, което харесва и е воден от усещането си за художествената стойност.
Меценатската дейност на Дончев безспорно оказва влияние и върху формирането на колекцията на Художествената галерия в Казанлък през 80-те и 90-те години на миналия век, а предстоящата изложба ще предостави възможност за истинско визуално пътешествие през живописта, скулптурата, религиозното изкуство и рисунката, посочи още д-р Петров. 
Програмата на Художествената галерия „Търсачите“ е дългосрочен проект в развитие, а целта му е жителите и гости на Казанлък не само да се докоснат до някои ценни артефакти, без които българската и европейска история на изкуството би била непълна, но и да се поставят важни въпроси за феномена „частна колекция“ и за неговата значимост за съществуването на съвременното изкуство. „Важна задача, която си поставяме с тази програма, е да се възбуди съдържателен разговор за проблемите на пазара на изкуството, за ролята на историците на изкуството в него и за възможните инициативи и политики за насърчаване на колекционерството“, коментира директорът на културния институт и напомни, че началото на програмата даде изложбата „Градежът“, в която през 2023 година екипът на галерията представи италианско изкуство от 19-и и 20-и век, част от колекцията „Георги и Ваня Зъбчеви“.