Общо 25 000 са посетителите на Центъра за социална рехабилитация и интеграция за деца в Казанлък за период от 10 години

Над 70 хиляди терапевтични сесии са извършени в Центъра за социална рехабилитация и интеграция (ЦСРИ) за деца към Комплекса за социални услуги в Казанлък за период от 10 години. Това съобщиха от сдружение „Бъдеще за децата“, които са доставчик на социалната услуга. Центърът са посетили близо 25 000 души, а в листата на чакащите са вписани над 50 деца.
Социалната услуга вече 10 години е държавно делегирана дейност, а целта ѝ винаги е била да създаде условия за социално включване на деца и младежи със специални потребности и да подкрепя техните семейства в грижите за тях. Именно ранната интервенция, превенция и ранното диагностициране и приемане на състоянието на детето е ключът към постигане на резултати и компенсиране на дефицитите в развитието, посочиха от сдружението. 
Първият договор е сключен през октомври 2014 година, като оттогава броят на потребителите на услугата ежегодно расте, като броят на момчетата е по-голям от броя на момичетата. Снижена е и възрастовата граница на ползвателите на социалната услуга. За този период реализираните проекти в подкрепа на увеличаване качеството на услугата са общо 18. 
Базата на ЦСРИ е изцяло подновена, като към момента функционират кабинети на логопед, психолог, социален работник, както и сензорна зала, зала за рехабилитация, зала за групова работа, библиотека, санитарни помещения, приемна и дворно пространство. Остава проблемът за дългия престой в услугата и необходимостта от създаване на допълнителни терапевтични и социални услуги за децата и родителите извън Центъра. Привлечени са над 200 дарители, а Центърът е част от всички съпътстващи благотворителни, информационни и застъпнически дейности и кампании, които сдружение „Бъдеще за децата“ реализира. 
Настоящият екип е квалифициран и силно мотивиран да работи за развитието и личностното израстване на децата. Семействата могат да ползват услугите на логопед, психолог, социален сътрудник, сензорен терапевт, ерготерапевт, трудотерапевт и социален работник, а екипът е преминал през десетки обучения, обмени, споделяне на практики и супервизии, допълниха от „Бъдеще за децата“. Сдружението и екипът на ЦСРИ има изградени координационни механизми на работа с всички социални услуги на територията на общината и на областта, както и изградено добро партньорство с местната администрация и с Дирекция „Социално подпомагане“, отдел „Закрила на детето“ и с всички образователни институции и центрове за подкрепа на личностното развитие в града, съобщиха от сдружението. 
„Бъдеще за децата“ организира редица кампании, насочени към децата в риск и техните семейства, а целта е развиване на техните възможности, социалното им включване и повишаването на благосъстоянието им. Организацията работи по различни проекти, сред които са „Социално включване чрез заетост“, „Социално-икономическа интеграция в подобрен достъп до образование“ и други. Екипът на "Бъдеще за децата" работи и съвместно с Община Казанлък.