С възпоменателна церемония в Централната софийска синагога бе отбелязана година от нападението на "Хамас" в Израел

С възпоменателна церемония в Централната софийска синагога бе отбелязана година от безпрецедентното нападение, извършено от палестинското ислямистко движение "Хамас" на 7 октомври 2023 г., на територията на Израел. Атаката доведе до войната в ивицата Газа, която след това се разпространи в съседен Ливан срещу "Хизбула".
Броят на загиналите при това нападение възлиза на 1205 души, повечето от които - цивилни, сочи преброяването на АФП, основано на официални израелски данни и включващо заложници, които са загинали или са били убити в плен в ивицата Газа.
Политици, общественици и граждани почетоха с минута мълчание паметта на жертвите на конфликта. След това бе отслужена благословия.
Днес повече от всякога е необходима деескалация на напрежението не само заради мира в Близкия изток, но и заради мира в целия цивилизован свят, каза в словото си председателят на Народното събрание Рая Назарян. Тя подчерта, че в момента сме свидетели на поредния цикъл на ескалация на напрежението в Близкия изток. За тази една година осъзнахме най-важното, че мирът не е даденост - мирът е висша ценост, която трябва да се отстоява всеки ден, отбеляза председателят на Народното събрание. 
Днешният ден не трябва да бъде само ден на траур, а и на поглед към бъдещето. Цикълът на омраза и насилието в региона трябва да бъде прекратено в името на живот в мир, стабилност и разбирателство за идващите поколения, каза служебният външен министър Иван Кондов.
Кондов подчерта, че безпрецедентното нападение от 7 октомври е поставило на изпитание разбирането за същността на човечеството.
Външният министър посочи, че днес изразяваме солидарност към семействата на жертвите и надежда за освобождаване на заложниците, сред които има и двама наши сънародници.
Тази война не е била за парче земя, а за правото ни да съществуваме като нация. В тази борба Израел се нуждае от своите съюзници. Нуждаем се от стабилно приятелство и подкрепа, каза посланикът на Израел в България Йосеф Леви Сфари.
Думите са безсилни, няма думи, които наистина да опишат зверствата от този ден. Числата могат да предложат по-голяма яснота обаче. Въпреки това, сухата статистика не може да опише ефектите върху израелците, каза посланик Йосеф Леви Сфари.
Седми октомври се превърна в символ на жестокостта и ден, който промени представите ни за света, в който живеем, каза проф. Александър Оскар, председател на Организация на евреите в България „Шалом“.
Последствията от 7 октомври ще се усещат не само в Израел, а и по целия свят, добави той. Дълбоко вярвам, че евреи и араби могат да живеят заедно в мир, каза още проф. Оскар и отбеляза, че това е възможно без антисемитизъм.
Церемонията завърши с химните на България и Израел.