Те бяха заведени на 23 октомври 2020 г. от България, Литва, Полша, Унгария, Румъния, Малта и Кипър, а Естония и Латвия се включиха като страни помагачи.
От ведомството посочват, че европейското законодателство трябва да позволи адаптирането на автомобилния тежкотоварен транспорт към целите за екологична устойчивост.
Българската страна и единомислещите държави нееднократно представяха и аргументирано защитаваха позицията, че връщането на превозните средства води до увеличаване броя на празните курсове и неоправдано увеличаване на вредните емисии, което е в разрез със заложените цели в Зелената сделка, припомнят от МТСП. Направено бе проучване от KPMG, което показа, че задължителното връщане на товарните камиони ще доведе до увеличаване на вредните емисии само от българския автомобилен парк с 0,8 %, дневният трафик по границите ще се увеличи двойно, с последващо време за преминаване, отговарящо средно на 33 часа на камион, отбелязват от министерството.
Българската страна приветства внесената правна яснота и сигурност относно разпоредбата за връщане на водача на всеки четири седмици по местопребиваване, с което водачите ще имат правото да избират мястото за ползване на седмичната си почивка, а работодателите ще са задължени да организират работния процес по начин, позволяващ връщане в държавата на установяване. България ще продължи да работи в посока подобряване условията на труд на водачите, както и осигуряване на недискриминационни и пропорционални правила за предоставяне на товарни транспортни услуги в ЕС, посочват от Министерството на транспорта.