Лекция за находките през 2024 година в "Хераклея Синтика" изнесе проф. д-р Людмил Вагалински тази вечер в Историческия музей в Петрич

Заключителна лекция за находките през 2024 година в античен град "Хераклея Синтика" изнесе ръководителят на разкопките проф. д-р Людмил Вагалински тази вечер в Историческия музей в Петрич. Десетки любопитни жители и гости на южния град се събраха да се запознаят с археологическото наследство и да зададат своите въпроси към проф. Вагалински. В началото той разказа историята на античния град и това, което се знае до момента за него. 
Сред големите находки Вагалински открои двете статуи, които бяха открити това лято в Големия канал, като втората днес беше успешно пренесена в музея. Не очаквахме да намерим тези статуи, до голяма степен те ни намериха, но като работим системно, рано или късно започват да се струпват и добри резултати, каза Вагалински пред присъстващите. Тази година Хераклея буквално изригна като информация и артефакти, а зад тях стои история, посочи ръководителят на разкопките. 
Той обясни, че от понеделник ще започне да работи реставратор по първата статуя, която беше намерена в началото на юли. Тя ще остане в Историческия музей в южния град и процесът по почистване и реставриране ще се случва на място. Много малко музеи разполагат с такава статуя, каза Вагалински. Тя е запазена отпреди 2000 години, много майсторски изработена. Такава има в Лувъра, в Мюнхен и в Атина и е страшен късмет, че е оцеляла и сме я намерили, а не е заминала някъде навън, посочи той.  По стилов анализ статуята е от около новата ера, портрет е на определен индивид, представен след смъртта си в т.нар. божествена голота и принадлежи на елитния управляващ слой на ранната Римска империя, каза към момента Вагалински за находката. Той обясни, че им трябват още малко детайли от лицето, защото не е почистено, за да могат да кажат със сигурност кой е изобразен на нея. 
Ръководителят на разкопките разказа още, че и двете статуи най-вероятно са стояли някъде на форума на античния град и е много вероятно да са били в някакъв храм или светилище. Археолозите са установили още, че наметалото на едната статуя е било боядисано в червено.
Сред другите находки на 2024 година ръководителят открои още двуредов надпис на счупена колона на старогръцки, който преведен звучи „На беския Дионис“. Археолозите също са открили подова мозайка на сграда. Тя е от римско време, 2-ри – 3-ти век. Вагалински каза, че това би могло да бъде светилище, защото миналата година край тази сграда беше открита мраморна плоча на тракийски конник.
В северозападния ъгъл на форума, проф. Вагалински каза, че са попаднали на много интересна сграда със стълбище, която е изградена с хубави, бели квадри отново от римско време. В нейната южна фасада намерихме постамент за мраморна колона, много сложно програмиран, много изпипан, за първи път виждаме такъв, който означава, че това е много богата обществена сграда, с изключителна фасада, каза Вгалински, Той посочи, че предстои да я проучат. Екипът на Вагалински е открил и интересна елинистическа стена с врязани буквени означения в нея.
Вагалински посочи, че тези отлични резултати е нямало да бъдат възможни без целевото финансиране от Министерски съвет и системната подкрепа от община Петрич. Броят на туристите през тази година също е рекорден, като те пристигат от всички краища на света. Ръководителят открои още двата си тома, в които е описал  археологически данни от античния град, както и историческия трилър „Мистерии в Хераклея Синтика“ на Ирина Вагалинска, който излезе през тази година.