Русенският Регионален исторически музей е носителят на тазгодишната награда „Жива“ и получи отличието на церемония в Габрово. Сред гостите на награждаването бяха служебният министър на културата Найден Тодоров, директорът на Форумът за славянските култури д-р Андрея Рихтер и Йорданка Чобанова ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.
„Щастлив съм, че наградата е в един от най-добрите музеи в България - този на град Русе“, коментира пред журналисти министър Тодоров.
А по време на форума заяви: „Благодаря за съществуването на Форума за славянски култури. Днес всички се интересуваме от народи и култури далеч от нас, но някак си във времето забравихме да се интересуваме от тези, които са ни най-близки. Бидейки братя ние днес познаваме твърде малко от отделните славянски традиции. Благодарение на Форума за славянски култури ние можем да научим много повече“.
Тази награда е истинска отговорност, но и задължение, каза след получаване на наградата директорът на русенския музей проф. Николай Ненов. Ние тепърва ще защитаваме награда, ще бъдем още по-добри, защото наградата ни задължава, добави той.
„Благодарение на музеите голяма част от миналото не е забравена и е опазена за бъдните поколения. Музеите са място за изследователска дейност и се преподават уроци на всички възрасти. За нас бе чест и предизвикателство музей „Етър“ да бъде първият български домакин на наградите „Жива“, каза по време на церемонията проф. Светла Димитрова, директор на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“.
Втората голяма награда - тази за най-добро славянско наследство, бе присъдена на Замъка Блед в Словения. Почетната награда за предаване на нематериалното културно наследство получи Музеят на Бечарац, Плетерница в Хърватия.
Бяха дадени и пет специални награди „Жива“. Те бяха връчени на Фотографската къща „Пеликан“ и на музеи от Словения, Черна гора, Босна и Херцеговина, Полша и Чехия.
Наградите се връчват от 13-членно жури, съставено от музейни експерти от различни славянски държави, както и от Европейската музейна академия. Номинирани бяха двадесет музея от десет държави. Отличията се дават за десети път, а Форумът на славянските култури присъжда наградите „Жива“ на най-добрите славянски музеи, като домакин този път беше Габрово.