Производителят на заключващи системи „ВИТТЕ Аутомотив“ ще изгради фотоволтаична централа на свой производствен корпус и ще изпълни други мерки за енергийна ефективност, което ще позволи годишното потребление на първична невъзобновяема енергия да бъде намалено с 98,4% или почти изцяло. Целият проект е на стойност 2 435 004 лева и се подпомага от Националния план за възстановяване и устойчивост като размерът на безвъзмездната финансова помощ е 1 092 601,80 лева. Договорът е подписан на 19 септември.
Предвидените мерки за подобряване на енергийната ефективност на съществуващ сграден фонд - две производствени сгради на компанията се основават на предварително направен анализ на съществуващото състояние. Въз основа на направените изводи от анализа е потърсен потенциал за намаление на разхода на енергия, като при това се осигурят нормативно изискваните параметри на микроклимата - включително осигуряване на свеж въздух и охлаждане. Предвижда се монтаж на термопомпен агрегат, засенчваща конструкция на югозападната фасада на сградата, доставка на 4 въздушни завеси, инсталиране на датчици за отворен прозорци, контролиращи топло и студо-подаването, както и изграждане на фотоволтаична централа на производствен корпус.
Очакваният резултат е подобрена инфраструктура на двете производствени сгради с общо 23 250 кв.м. разгъната застроена площ. Освен енергийното спестяване очакваният екологичен ефект включва и намаляване на емисиите на СО2 с 737.10 тона. Ефективността на инвестицията като отношение на необходимата инвестиция в лева към количеството спестена първична невъзобновяема енергия в kWh на годишна база е 0,617 лв./kWh/год.
Държавна подкрепа за инфраструктура
На последното си заседание Министерският съвет одобри предоставянето на Община Русе на 116 878 лв. с ДДС за изграждане на елементи на общинска пътна инфраструктура, свързана с второто разширение на „ВИТТЕ Аутомотив България“. В проекта, сертифициран по Закона за насърчаване на инвестициите, фирмата влага 23 млн. лв. и се предвижда разкриването на 302 нови работни места.
Ползватели на инфраструктурата след нейната реконструкция ще са още „Балкан цинк“, „Керос Керамика“, „Клио Комерс - ТБ“ в Русе, „ВИП АЛ 07“ и др.