Ограничиха скоростта на тротинетките до 15 км/ч, глобите стигат до 300 лева

15 км/ч да бъде максимално допустимата скорост за движение на електрически тротинетки и велосипеди на територията на град Русе и населените места от община Русе, гласува Общинският съвет. Коригирани бяха и глобите за нарушителите, които стават между 50 и 300 лева.
Според Закона за движение по пътищата Общинският съвет може да определя по-ниски максимално допустими скорости от определените в закона.  

С ограничение на скоростта на електрическите возила до 15 км/ч се цели да не се поставят в опасност пешеходците и да не се създават препятствия за тяхното движение, както и да се осигури безопасността и на водачите на индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС).
Причините за промените са все по-масовото навлизане в употреба на електрическите тротинетки и реалните предпоставки за възникване на произшествия с тях. По пешеходните зони, тротоари, площади и паркове на община Русе все повече граждани се придвижват с велосипеди, тротинетки и различни електрически превозни средства в противоречие с изискванията в Закона за движение по пътищата, който изрично забранява това.
Забранено е движението на индивидуални електрически превозни средства по пешеходните зони, тротоарните площи на всички населени места, с изключение на маркираните тротоарни велосипедни алеи, по пешеходни пътеки, в паркове с изключение на маркираните велосипедни алеи, в градските градини, площадите, детските и спортни площадки за игра. През тези зони водачите на електрически тротинетки могат да преминават само бутайки ги.
За нарушаване на тези разпоредби се предвижда на физическите лица да се налага глоба от 50 до 300 лв. Когато нарушението е извършено от малолетен, глобата се налага на негов родител/настойник. 
В наредбата бе добавена нова алинея, която позволява на органите на МВР и упълномощените общински органи да задържат като доказателствен материал индивидуални електрически превозни средства. 
С промените в наредбата бяха внасени дефиниции на понятия като „пешеходна зона“, „площад“, „парк“ и другите места, където използването на електрическите возила се забранява. Именно по тази причина по-раншните промени в Наредба 18 бяха протестирани от русенската прокуратура. С формулирането на тези дефиниции този проблем беше преодолян.