Д-р Елина Стоянова-Димова завършва медицина през 2014 г. в Медицинския факултет на Тракийския университет в Стара Загора. От 2015 г. работи в микробиологичната лаборатория на УМБАЛ „Канев“ и е в последната година от специализацията си по клинична микробиология. Лабораторията е оборудвана с най-новите технологии, което позволява да се извършват много точни и бързи изследвания.
- Д-р Стоянова, какво точно представлява клиничната микробиология и каква е нейната роля в съвременната медицина?
- Микробиологията като наука се занимава с изучаването на микроорганизмите, включително бактерии, вируси, приони и гъбички. Клиничната микробиология е свързана с диагностиката на инфекциозните заболявания, като целта ни е да изолираме и идентифицираме инфекциозния причинител, а също така да определим неговата чувствителност към антимикробни средства. Работата ни е ключова за избора на правилно лечение – когато знаем кой е причинителят, можем да изготвим антибиограма и да назначим точен антибиотик.
Това не само лекува пациента, но и
предотвратява ненужната употреба на антибиотици, което е особено важно в контекста на нарастващата антибиотична резистентност
- Какви видове изследвания и тестове провеждате във вашата лаборатория и какви заболявания диагностицирате?
Д-р Стоянова: В лабораторията на УМБАЛ „Канев“ предлагаме широк спектър от изследвания, които включват диагностика на бактериални, вирусни и гъбични инфекции. Извършваме посевки за изолиране на бактерии и гъбички, както и антибиограми, които ни помагат да определим точния антибиотик за лечение. Разполагаме и с голям набор от бързи тестове, които дават резултат в рамките на един час. Това включва комбинирани тестове за COVID-19 и грип тип А и Б, тестове за стрептококи група А (причинители на скарлатина), както и тестове за чревни инфекции като кампилобактер, ротавируси и аденовируси. Предлагаме и диагностика на хеликобактер пилори, който е свързан с язвената болест.
- Споменахте антибиограма. Как точно се определя кои антибиотици са подходящи за даден пациент?
- Антибиограмата е изключително важна част от нашата работа. Когато изолираме микроорганизъм от пациент,
ние го излагаме на различни антибиотици, за да видим кои от тях ще бъдат ефективни
Всеки микроорганизъм има свои механизми на устойчивост и е много важно да се знае с какво точно се борим. Веднъж определен точният антибиотик, можем да назначим лечение, което не само ще бъде ефективно, но и ще предотврати развитието на антибиотична резистентност. Затова винаги препоръчваме пациентите да се консултират с лекар и да не се самолекуват с антибиотици, защото това може да доведе до повече проблеми, отколкото ползи.
- Антибиотичната резистентност е нарастващ проблем в световен мащаб. Какви мерки вземате в лабораторията и какво бихте посъветвали пациентите?
- Антибиотичната резистентност е сериозен проблем, който се разраства все повече. В лабораторията се стремим да минимизираме този риск, като винаги извършваме антибиограми, преди да препоръчаме лечение.
Това е ключът – да знаем точно кой е причинителят на инфекцията и кой антибиотик ще действа най-ефективно
Важно е пациентите да разберат, че антибиотиците не са универсално лекарство за всяка инфекция и че безконтролната им употреба води до резистентност. Призовавам всички да не се самолекуват с антибиотици и винаги да търсят съвет от специалист.
- Каква е разликата между бактериалните и вирусните инфекции и как те се лекуват по различен начин?
- Бактериите и вирусите са два различни типа микроорганизми и затова лечението на инфекциите, които те причиняват, също е различно. Бактериите са самостоятелни клетки, които могат да живеят и да се размножават самостоятелно. Вирусите, от друга страна, са много малки частици, които могат да се възпроизвеждат само вътре в клетките на организма, който заразяват.
Вирусните инфекции не се лекуват с антибиотици, тъй като антибиотиците са ефективни само срещу бактериите
Вирусите се лекуват чрез антивирусни лекарства, които често са специфични за даден вид вирус. При грип например има специфични медикаменти, които предотвратяват размножаването на вируса.
- Какви предизвикателства предстоят с настъпването на зимния сезон и как пациентите могат да се предпазят?
- С настъпването на зимата неизбежно ще се увеличат случаите на сезонни вирусни инфекции като грип и COVID-19, особено в условията на по-дълъг престой в затворени помещения. Тези инфекции често са придружени и от бактериални инфекции, което прави диагностиката още по-сложна.
Важно е при първите симптоми на неразположение пациентите да си направят тестове за грип или COVID-19
за да се започне навреме правилното лечение. Особено важно е да се разграничи дали заболяването е причинено от вирус или бактерия, тъй като лечението е различно. Ние в лабораторията предлагаме бързи тестове, които позволяват точна диагноза в рамките на час.
- Какво е бъдещето на клиничната микробиология и как се развива науката в тази област?
- Клиничната микробиология се развива непрекъснато, особено с навлизането на нови технологии, които ни позволяват да поставяме диагнози много по-бързо и прецизно. Един от най-големите пробиви в последните години е въвеждането на
апарати, които могат да определят причинителя на инфекцията с почти 99% точност само за два дни
Това значително ускорява процеса на диагностика и помага за по-бързо започване на адекватно лечение. Бъдещето на микробиологията е тясно свързано с персонализираната медицина – изготвяне на индивидуални лечебни планове въз основа на генетични и микробиологични изследвания.
- Какво бихте посъветвали пациентите по отношение на превенцията и навременното лечение?
- Най-важното е да знаем какво лекуваме. Правилната диагностика е ключът към бързо и успешно възстановяване.
Призовавам пациентите да не се самолекуват, особено когато става дума за антибиотици
Микробиологията е тук, за да помогне както на пациентите, така и на лекарите, да вземат правилните решения за лечение. Винаги е добре да се направи микробиологично изследване преди започване на лечението, особено при по-дълготрайни или повтарящи се симптоми. Това не само ще помогне за правилното лечение, но и ще предотврати усложнения.
Силвия ДИМИТРОВА