С тържествена церемония късно снощи в румънската столица в Букурещ бе открита учебната година в българското неделно училище „Йордан Йовков” към посолството на страната ни в северната ни съседка. Тази година в училището ще се обучават 65 ученици във всички класове - от 1до 12 клас, което е близо два пъти повече спрямо учебната 2022-2023 г. Сред официалните гости на събитието, което бе организирано от посланика на Република България в Румъния, бе и областният управител на Русе Драгомир Драганов. Той направи дарение за школото, изразяващо се в десетки книги на български автори – класици и съвременни писатели. Сред подаръците имаше и занимателни настолни игри. „Учете българската реч, учете българските традиции, популяризирайте ги. Нашият език трябва да се знае и ние трябва да се гордеем с него”, подчерта Драганов. В изказването си той открои ролята на първия ни дипломат в Букурещ и екипа му за отличните условия в училището. По думите на областния управител те са предпоставка за мотивация на учениците да получават адекватни на съвременността знания, като в същото време не се откъсват от българщината.
Сред гостите на събитието бяха още заместник-кметът по образование и култура на Община Русе Енчо Енчев, както и началникът на Регионалното управление на образованието в крайдунавския град д-р Росица Георгиева.
От своя страна заместник-кметът Енчо Енчев подари на училището книги, свързани с живота и творчеството на българския поет и революционер Христо Ботев. От името на кмета Пенчо Милков Енчев връчи и поздравителен адрес на директора по учебната дейност Надежда Кула. „Днес наистина съм много развълнуван, защото съм присъствал много години на откриване на учебна година. Бил съм 35 години учител и директор на две русенски училища и съм организирал учебни години, но никога не съм бил тук, в столицата на Румъния, в Букурещ по този повод”, каза Енчо Енчев. Той отправи покана към децата и техните учители и родители да гостуват в Русе. „Бих бил безкрайно щастлив, ако Вие дойдете в нашия град, лично ще Ви посрещнем аз и русенската кметска управа. За да може децата на живо да видят това, което учат в учебниците. Едно е да учим от учебника, друго е да имаме възможност да контактуваме със сънародници, да се запознаем с всички свети места, които има в нашия град, и с всички светини”, каза заместник-кметът на Русе.
Към поканата му се присъедини и д-р Росица Георгиева. „Вашата училищна общност е доказателство за несломимия дух на българите, които живеят извън пределите на родината, но с неугасваща любов пазят и предават на своите деца българския език, култура и традиции. Днешният ден е празник не само за учениците, но и за учителите и родителите, които ежедневно полагат усилия за съхраняване на българското образование в чужбина”, каза Росица Георгиева и пожела на децата смелост и любознателност. Тя подари на училището картина, която показва как е изглеждал центъра на Русе преди повече от 60 г.
С благодарствени думи към децата, учителите, родителите и екипа на училището и посолството се обърна и посланик Радко Влайков, който бе своеобразен домакин на събитието. Той съобщи, че на вратата на посолството вече има и табела на българското неделно училище „Йордан Йовков”. “След като видите табелата и влезете, и се запознаете с учебната програма, ще разберете и че за първи път в това училище след пети клас започват да се изучават предметите „История на България “ и „География на България”. Така вече познанията за нашата страна се разширяват не само лингвистично и литературно”, каза дипломатът. Той информира, че за втора поредна година ще има смесена група на ученици от различни класове, които ще изучават български език като чужд език. Посланик Влайко се позова и на числата, според които за две години броят на учениците в българското училище се е удвоил. “Спомням си, когато откривахме учебната 2022-2023 г., бяха записани 36 или 37 ученици. Тази година досега са 65, а предполагам, че всеки момент ще се появят още няколко, защото в началото на учебната година”, уточни Негово Превъзходителство Влайков.
Огнян Илиев, който е първи секретар в посолството ни в Букурещ, представи екипа, който ще преподава на децата и младежите: доктор Надежда Кула - ръководител на учебната и извънкласната дейност, която ще води 5, 10, 11 и 12 клас; Виорика Роман - подготвителната и смесената група; Мария Вълчева - начален учител в първи и четвърти клас; Християна Трухчева - начален учител във втори и трети клас; Мария Михайлова ще води шести, седми и осми клас. Анита Павлова ще помага като психолог в училището. В учебния процес ще помага и дългогодишният преподавател в училището Виолета Пикова.
Церемонията започна с изпълнение на химна на Република България и молитва за успешна учебна година, произнесена от Негово преосвещенство Макарий, викариен епископ на русенския митрополит Наум и протойерей Кирил Синев - представител на Българската православна църква в Румъния. „Аз се помолих на Бог да отваря умовете ни, Вашите умове, за да възприемате по-лесно това, което учите и четете. Бог да дава сили, да ни помага на всички догодина пак да се срещнем здрави и усмихнати”, обърна се към децата Макарий, а след това ги поръси със светена вода.
След официалната част на програмата последваха игри с много танци и музика в двора на посолството с аниматорите от „Бам Бам” от Русе.