Млади хора дискутираха своите желания и нужди с представители на Националния младежки форум и Община Велико Търново

Млади хора от великотърновския регион дискутираха своите желания и нужди с представители на Националния младежки форум (НМФ) и Община Велико Търново. Това се случи на среща, провела се в сградата на общинската администрация в старата столица. На нея присъстваха младежи от Български младежки червен кръст в болярския град, Градски ученически парламент в старата столица и неформална младежка група „F5“, създадена наскоро с помощта на Младежки дом – Велико Търново и насочена към организиране на общественополезни дейности.
Членът на Управителния съвет на НМФ, занимаващ се с международната дейност на организацията Александър Младенов, обясни за БТА, че проектът „Диалог на Европейския съюз по въпросите на младежта“ се случва на местно, национално и европейско ниво, а идеята е чрез него гласът на младите хора да бъде чут от институциите. Подобни консултациите ще се проведат в общо 23 населени места в страната, като досега навсякъде се получава ползотворна дискусия, разказа Младенов. Той обясни, че въпросите, които вълнуват младите хора, варират според града, в който живеят, но най-често те имат нужда от място, където да се събират и да си комуникират. Младежите искат предимно повече спортно-развлекателни дейности и имат различни идеи, които искат да развиват на ученическо ниво, обясни Младенов.
Обикновено младите хора често не си дават сметка, че общините също искат да се случват много неща, а младежите обикновено се опитват да ги реализират с малко средства, което е голям позитив за общинската власт. Това посочи Александър Йорданов, част от екипа обучители на НМФ, работник в Международния младежки център в Перник и медиатор за Консултативния съвет по младежка политика към кмета на община Перник. Той подчерта, че за да се случват нещата е важно всички да седнат на една маса и да разговарят.
Александра Гайтанджиева, която е част от контролната комисия на НМФ и младежки делегат към Комитета на местните регионални власти към Съвета на Европа също говори пред присъстващите.
Заместник-кметът на Велико Търново Георги Недев беше категоричен, че е важно да има повече такива срещи, за да се чува гласа на младите и спомена, че преди години той също е участвал в редица младежки инициативи. Недев припомни, че вече е създаден Младежки консултативен съвет към Община Велико Търново, който според него е една добра крачка за повече внимание към въпросите, свързани с младежта. Заместник-кметът допълни, че тепърва му предстоят и срещи с Националното сдружение на Общините в Република България, на които да бъдат разисквани подобни теми.
Пред младите хора, Недев отчете дейността на Община Велико Търново през 2023 година, свързана с активностите за младите хора. Той посочи, че са проведени общо 79 мероприятия в 9 различни направления, с включени 6 590 младежи. Част от тези събития са организирани и в онлайн среда. На територията на Община Велико Търново има активно функциониращи 22 центъра за работа с деца и младежи. Отговорни организации и активни партньори при провеждане на по-голямата част от мероприятията за 2023 година, както и към настоящата 2024 година, са Младежки дом – Велико Търново, Младежки дом – Килифарево, Youth Fondation, Български младежки червен кръст, Градски ученически парламент, Интеракт клуб, Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“, Местна комисия за борба с противообществените прояви.
За насърчаване на личностното развитие и икономическата активност на младите хора и подобряване достъпа до информация и качествени услуги са организирани 24 мероприятия с включени 2556 млади хора. За насърчаване на здравословния начин на живот са проведени 5 мероприятия с включени 700 младежи. За превенция на социалното изключване на млади хора в неравностойно положение е направено 1 мероприятие с 15 участника, а за развитие на младежкото доброволчество - 3 мероприятия с включени 84 млади хора. Във връзка с повишаване на гражданската активност на младите хора са проведени 25 мероприятия с 1650 младежи, а за личностно и професионално развитие на младите хора в малките населени места и селските райони - 6 мероприятия с 366 млади хора. За развитие на междукултурния и международния диалог сред младите хора са организирани 6 мероприятия с включени 397 участника, а за усъвършенстване на младежката работа - 1 мероприятие с 30 младежи. Във връзка с повишаване ролята на младите хора в превенцията на престъпността са проведени 8 мероприятия с включени 792 млади хора, информира Недев.
Участващите в срещата младежи посочиха, че във Велико Търново връзката между младите хора и Общината е добра, и обикновено се осъществява посредством Градския ученически парламент и Интеракт клуб. Те казаха, че искат свое споделено пространство, че учениците нямат добра възможност да практикуват специалностите, които изучават, както и че трябва да се потърси възможност за сближаване на младите хора и бизнеса. Младите участници в срещата поискаха повишаване на стандарта на живот и заплащането на труда в общината, повече интересни събития за свободното време, по-голям брой спортни клубове и средства за младежки инициативи. Като нужди на общността бяха посочени желанията за ремонт и обновяване на Младежкия дом във Велико Търново, за изграждане на велоалеи, за по-добра комуникаця с Общината, която да е медиатор и с бизнеса, и за ясен регламент за финансова подкрепа на младежките идеи. Те добавиха и нуждата от включването на представители на студентите в новосформирания Младежки консултативен съвет към Община Велико Търново.