Д-р Десислава Досева: През есента сме изправени пред острите ринити, синуити, фарингити и ларингити

Д-р Десислава Досева завършва Медицинския университет в Плевен през 2019 г., като по време на обучението си посещава международни обучения с УНГ-профил в Палермо и Лисабон. През 2024 г. защитава специалност „УНГ-болести“ към Медицински университет - Варна. Участва в множество национални и международни научни симпозиуми, член е на Българското национално сдружение по оториноларингология, хирургия на глава и шия. От 2020 г. е част от екипа на отделението по ушно-носно-гърлени болести към УМБАЛ „Канев“ - Русе, а от началото на септември д-р Досева приема пациенти с направления и платено в УНГ-кабинет в Медицински център 1 /бившата Втора поликлиника / на ул. „Борисова“ 36 в понеделник, вторник и сряда от 14 до 16 часа.

- Д-р Досева, лятото е към своя край и всички гледаме с надежда към малко по-хладното време. До какво води промяната в температурите за организма? 
- Преходът от топло към по-хладно време води често до болки в гърлото и хремa. Промяната е бърза и неусетна - вчера може да сте се чувствали добре, но днес вече носът ви да тече и да усещате дразнене в гърлото. 
- Какви са симптомите на една настинка и как протича тя? Как можем да различим настинката от инфекцията?
- Най-често
симптомите на настинката се появяват около втори-трети ден и изчезват сами в рамките на 7 до 10 дни
През първите два дни ще ви мъчат хрема и възпалено гърло. От трети до пети ден ви очакват още повече кашлица и запушен нос. Към края на седмицата симптомите започват да отслабват. Започнете лечение още при първите симптоми на настинката. Колкото по-бързо й противодействате, толкова по-лесно ще овладеете симптомите. Останете хидратирани - приемът на течности може да предотврати дехидратацията и да облекчи запушения нос, избягвайте солените храни и алкохола, които допълнително дехидратират организма. Овлажнявайте въздуха - студеният въздух задържа по-малко влага от топлия. Сухата носна лигавица е по-податлива на вируси.
 Ако настинката ви мъчи повече от две седмици и не виждате облекчение в симптомите, то може да става въпрос за инфекция и е препоръчително да потърсите лекарска помощ. 
- Есента се смята за сезона на вирусите и ушно-носно-гърлените инфекции. Кои са най-честите заболявания, с които се срещаме в този период?
- Най-често по време на есенния период сме изправени пред острите ринити, синуити, фарингити и ларингити.
С понижаване на температурите организмът преминава през период на адаптация към новите атмосферни условия и това го прави изключително уязвим
В тези ситуации хората обикновено прибягват до използване на симптоматични медикаменти - таблетки за смучене, спрейове за гърло, спрейове и капки за нос, болкоуспокояващи, антипиретици, прием на витамини. 
- Продължителното използване на спрейове за отпушване на носа - какво трябва да знаем и какво не трябва да правим, особено при децата?
- В днешно време фармацевтичният пазар предлага богато разнообразие от медикаменти, включително и назални спрейове. Най-често срещаните във всяко едно семейство са солените разтвори, използвани за втечняване и отстраняване на носни секрети и т. нар. промивки. От другата страна стоят
медикаментите, съдържащи активни съдосвиващи вещества, към които трябва да се отнасяме с повишено внимание
Необходимо е да бъдат прилагани по преценка на лекуващия лекар и след уточняване на дозировка и продължителност на приложение. Нещата, върху които трябва да бъде обърнато внимание при изборът на спрей, са следните - дали секретът е воднист, или гъст, дали носът е постоянно запушен, или пациентът съобщава за т.нар. „светли периоди“ на нормализиране на носното дишане, дали забелязва сезонност, или оплакванията са целогодишни. Децата често са изключително любопитни и нерядко се случва да поставят в носа чуждо тяло, когато попаднат за кратко извън погледа на родителя - части от играчки, части от храна, семена, топчета, мъниста, дори костилки и семки от плодове и зеленчуци. В повечето случаи детето е притеснено и уплашено и веднага сигнализира на родителя за извършената от него беля. В немалък процент от случаите обаче детето премълчава стореното. След няколко дни се появява обилна, неповлияваща се от спрейове секреция, изтичаща от едната ноздра, с неприятен мирис. Тези алармиращи симптоми трябва да насочат родителя към необходимост от навременна лекарска намеса и отстраняване на попадналото чуждо тяло в носа.
- Вярно ли е, че синузитът се обостря през есенния период? 
- Известно е, че синузитът проявява своят пик през застудяващите периоди на годината, какъвто е и есента със своя преход от висока към по-ниска температура. Характерни симптоми са
обилна хрема, затруднено дишане, промяна до липса на обоняние, тежест и силна болка в главата
често и температура. Вирусите са най-честите причинители на острите синузити, затова и са толкова типични при смяната на сезоните и рязкото захлаждане. Синузитите представляват възпаление на лигавицата на околоносните кухини (синуси). В зависимост от продължителността на заболяването ги делим на остри, подостри и хронични, а въз основа на причинителя - на вирусни, бактериални и микотични. Нерядко инфекциите се наслагват и е важно да се знае, че често вирусните синуити преминават в бактериални. Инфекцията може да порази различни зони. Спрямо локализацията на възпалителния процес синузитите биват максиларен, етмоидален, сфеноидален и фронтален, както и различни комбинации между тях. Когато са засегнати повече групи синуси, говорим за пансинуит. Важна е навременната консултация с УНГ специалист при съмнения за синузит. Ранното откриване на синузита е от изключително значение за успешно му лечение, тъй като нелекуваните остри форми с времето често хронифицират. Неправилно лечение на синузит, съпроводено с отслабен имунитет, могат да доведат, макар и рядко, до много по-сериозни усложнения за организма.
- През лятото сме се наслаждавали на плуването в морето и в басейна, но понякога това води до проблем с ушите. Какво трябва д знаем за т.нар. „отит на плувеца“? 
- Летният сезон е предразполагащ към по-често посещение на басейни, както и планирана почивка край морето. Освен положителни емоции обаче, често това крие и опасност от възпаление на ушите.
Предразполагащи фактори за развитието на външен отит или по-известен с името „отит на плувеца“ са високата влажност и горещото време
Тези два фактора осигуряват добри условия, които улесняват размножаването на патогенните микроорганизми. Децата са сравнително по-уязвими и по-лесно се поддават на опасността от развитие на външен отит. Допълнителни фактори, които могат да бъдат предразполагащи, са попадането на чужди тела във външния ушен канал, някои драскотини и наранявания на кожата на ухото, както и почистването на ушна кал с козметични тампони. Състоянието протича остро и първите симптоми се проявяват няколко часа след посещението на басейна или плажа. Появява се остра болка в засегнатото ухо, която се засилва при движение на долната челюст, а също и при издърпване на ушната мида, чувство на заглъхване, слухът често е намален, възможно е изтичане и на секрет от ухото. Общото състояние също може да бъде засегнато. Симптоматиката се изразява в повишена температура, обща отпадналост, както и намален апетит. 
- Какво да предприемем при съмнение за външен отит?
- Не трябва да се опитвате сами да почиствате ушния канал, тъй като има опасност от разпространение на инфекцията по-навътре в ухото, което може да има тежки последствия за слуха. Лекарят е този, който внимателно извършва тази манипулация под зрителен контрол. Лечението включва поставянето на памучен тампон във външния слухов канал, който
предварително е напоен с болкоуспокояващо средство, намаляващо отока и ограничаващо възпалението
както и приложение на антибиотични капки. При прекалено силна болка се препоръчва перорален прием на болкоуспокояващо средство. Както посочих, пациентите не бива да предприемат тези мерки без лекарски преглед, защото е възможно да става дума за много по-сериозна инфекция на ухото, водеща след себе си тежки усложнения.
- Съвети за превенция преди настъпването на есенния сезон?
- Погрижете се за подсилване на имунната система - осигурете си достатъчно сън, прием на здравословна храна и физическа активност. Осигурете чист въздух, като проветрявате често затворените помещения и спазвайте хигиенни навици. При симптоми като остро настъпила хрема, болки в гърлото, отпадналост, висока температура предприемете мерки на време със симптоматични лекарства, които се срещат във всеки дом. При неповлияване и влошаване на състоянието - не отлагайте посещението си при лекар. 

Силвия ДИМИТРОВА