Асенов е станал шампион в дисциплината Бю Джи и е взел сребро в дисциплината Ниен шоу. Той е заел и третото място в комплексното класиране в тетратлона, включващо дисциплините Чам Кю, Бю Джи, Дървен манекен и двубой Чи Сау.
На световното първенство са се състезавали над 170 майстори по китайското бойно изкуство Вин Чун, подбрани сред повече от 1000 участници от 30 държави. За финалите са се класирали и други петима българи от школата на майстор Станислав Багалев, който е участвал на първенството като съдия и лектор.
Асен Асенов е завършил Националната спортна академия „Васил Левски“ в София с професионална квалификация „Треньор по УШУ“. Той е създател и треньор на клуба по китайски бойни изкуства в Монтана. Интересът на Асенов към бойните изкуства е провокиран от филмите. Той започва да тренира различни бойни изкуства още от ученическите си години. След 1992 година се занимава с китайското бойно изкуство Винг Чун, което е в основата на стила на прочутия холивудски екшън герой Брус Лий. През 2006 година става член на Европейската Вин Чун Организация (EWTO), чиято централа за България е в Пловдив, а през 2009 година създава клуб по китайското бойно изкуство Вин Чун в Младежкия дом в Монтана. Асен Асенов има първа техническа степен, присъдена от EWTO. Тя се равнява на черен колан първи дан в японските бойни изкуства. Той е неколкократен републикански шампион по Винг Тчун и по дисциплината „Бутащи ръце“ от Тай Дзи. След вътрешни квалификации Асенов спечели правото да участва в първото световно първенство по Вин Чун в Китай.
Световно първенство по Вин Чун в Южен Шаолин е събитие, което цели да задълбочи връзката на трениращите и почитателите с философията му и с китайските културни практики. То насърчава диалога и популяризира Вин Чун. Това бойно изкуство води началото си от Манастира Южен Шаолин. Смята се, че е разработено от монахнята У Мей. То добива популярност в световен мащаб благодарение на Ип Ман и Брус Лий. През 2014 година Федерацията по Вин Чун във Фуджоу получава признание като представителна и носител на оригиналното бойно изкуство Винг Чун, което е утвърдено като националното нематериално културно наследство на Китай, уточниха от клуба по УШУ в Монтана.