По думите му това е „един много силен дебют“. Чухов пожела на авторката да избегне „синдрома на втората книга, който е много сериозен при литературните творци“ и според който „след бляскав дебют втората книга е едно изпитание за авторите".
Писателят определи стихосбирката на Михайлова като силно биографична. „Когато човек сменя своята идентичност, определено се поставят някои въпроси - до каква степен той наистина разбира в какъв именно свят се ситуира, какви са неговите стремежи, до каква степен неговите действия се автоматизират и до каква степен са определени от някаква предварителна планираност“, добави още той.
Според него движението, което се описва в книгата, стига до партньора, където тази „разбягваща се личност намира своята цялост“. „Осъществяването на целта е възможно не самостоятелно, а когато всъщност ти се съединиш с човека, който всъщност е твоята половинка“, добави той.
Авторката Цвета Михайлова посочи, че „Самоопределения“ е писана в продължение на пет години. „Всъщност тя представлява едно търсене на себе си, една интроспекция, в която един млад човек се губеше и намираше от 20 до 30 години“, допълни тя.
„Аз съм много различен човек от този, който можете да намерите на тези страници, и в същото време съм същият човек. Надявам се тази поезия, която ще намерите на страниците на книгата, да ви помогне да намирате себе си, да бъде вдъхновяваща и да бъде огледало в някои трудни и хубави моменти“, допълни тя.
По думите на авторката в някои от произведенията тя реферира към будизма. Според нея „в будизма, според тази парадигма, ние се въртим в един омагьосан кръг, който се състои от неудовлетвореност, която води до непостоянство, което води до страдание“.
Творчеството на Цвета Михайлова е отворено за непретенциозни читатели, тъй като всеки би намерил по едно състояние, с което би се идентифицирал и припознае, каза по време на събитието поетесата Аксиния Михайлова, редактор на изданието. Тя посочи, че „това са сравнително кратки, изчистени стихотворения, с един образ и без излишни синтактични и метафорични усложнения“.
„Това е книга за ежедневието, участта, дори бих употребила една по-тежка дума – драмата, на съвременния човек, който все говори, бърза, бяга и не му остава време да чуе себе си“, каза още Аксиния Михайлова.
Според нея темата за любовта също присъства в някои от стихотворенията. „Тя е едва загатната, ефирна, лишена от излишни емоции, понякога е закачлива, понякога е мъдра“, посочи още Михайлова.